Kuru Dudaklar İçin Bakım Önerileri
Trendlerdeki Yazı

Kuru Dudaklar İçin Bakım Önerileri

1
1

Kuru Dudaklar İçin Bakım Önerileri Dudaklarınız çok çabuk kuruyor ve çatlıyorsa, kullandığınız sıradan kremler ve nemlendiriciler yeterli olmuyor demektir. Dudakların çatlamasının ve kurumasının bir mevsimi yoktur. Soğuktan da çatlar, sıcaktan da kurur. Bunun önüne geçmek için sizlere birkaç küçük tavsiyemiz olacak.

Kuru Dudaklar İçin Bakım Önerileri
Kuru Dudaklar İçin Bakım Önerileri

Dudak Kuruluğunun ve Çatlamasının Nedenleri

 • Sigara içmek
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Alerjiler
 • Dudakları yalamak
 • Vitamin eksikliği
 • Soğuk havalar
 • Yeteri miktarda su içmemek
 • Diş macunlarının yan etkileri
 • Ağızdan nefes alıp vermek
 • Güneşe maruz kalmak
 • Kozmetik ürünleri

1) Kuruyan dudaklarınız için normal kremler yerine, dudakları koruyan balmlar kullanmalısınız. Dudakları besleyip nemlendiren bu balmları tüm kozmetik dükkânlarında bulabilirsiniz. Benim en çok hoşuma giden kokulu balmlar. Çikolatadan, karamele bir çok çeşidini bulabileceğiniz bu balmlar hem dudakları çatlamaktan kurtarıyor, hem de hoş kokuları sayesinde güzel bir etki bırakıyor.

2) Yine dudak nemlendiricileri ve parlatıcıları seçerken koruyucu ve tam parlaklık veren ürünleri kullanın. Sıradan parlatıcılar çok yapışkan bir his verir ve çok çabuk kurur bunun için kaliteli ürün seçmekte fayda var.

3) Gece yatmadan önce dudaklara zeytinyağı ile karıştırılmış bal sürmek geceleri ortaya çıkan kurumaya iyi gelecektir. 

4) Dudaklarınıza bakım yapmayı ihmal etmeyin. Haftada bir iki kez yumuşak ve sık kıllı bir diş fırçası ile dudaklarınızı fırçalayın ve ölü deriyi atın. Aynı şekilde şekerle ovalayarak yapacağınız uygulama da peeling etkisi gösterir. Daha sonra nemlendirme kısmına geçin. Kullandığınız nemlendirici yeterli gelmiyorsa bal ile takviye yapabilirsiniz. Ayrıca şeker ve balı karıştırarak dudaklarınıza sürebilirsiniz böylece hem peeling hem de nemlendirme yapmış olacaksınız.

5)  Herkesin kolayca ulaşabileceği bir sebze olan salatalık da dudak kuruluğuna çok iyi gelir. Salatalığın yumuşak olan iç kısmından ezip dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. 15- 20 dakika sonra ılık su ile durulayın ve günde 5-6 kez tekrarlayın. Kuruluğun gittiğini göreceksiniz.

Önerilen Yazı
Gebelikte Uykusuzluk Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Dudak kurtarıcı tarif

Hızlı sonuç için bu maskeyi gece uygulayıp sabaha kadar bekletin:

Organik bal
Kakao yağı
Zeytinyağı

Bu malzemeleri karıştırarak ince bir macun elde edin. Yatmadan önce dudaklarınıza uygulayın.

Tabii ki her şeyde olduğu gibi en önemli etken su içmektir. Sağlıklı bir cilt için nem şarttır ve ve vücuttaki nemi sağlayan da sudur. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Kuru Dudaklar İçin Bakım Önerileri
Fotoğraflar: Bennie Lukas Bester adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.