KYK kredi borçları silinecek mi?

KYK kredi borçları silinecek mi?

KYK kredi borçları silinecek mi? Tüm öğrencilerin merakla beklediği KYK ödemeleriyle alakalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Bilkent Üniversitesin de yapılan Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen ‘Her İnsan Bir Dünya’ temalı programda soruları yanıtladı. Erdoğan, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçları için “Gündemimizde masaya yatıracağız. Öğrencilerin lehine bir adım atacağız” dedi.

KYK kredi borçları silinecek mi?
KYK kredi borçları silinecek mi?

Cumhurbaşkanı KYK tarafından verilen öğrenci kredisinin de kaldırılacağını söyledi.

Erdoğan, “Kredi olayı farklı. Krediyi her müracaat eden alıyor ama daha sonra ödemek üzere alıyor. Burs konusunda ödeme sorunu yok. Beklentinizi biliyorum tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki kredi olayı kalkacaktır. Sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını, değerlendirmelerini yapıp adımımızı da ona göre inşallah atacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde KYK borçları hakkında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “KYK ile ilgili, gençlerimizle ilgili bir çalışma yapıyoruz; üniversiteden mezun olmuş arkadaşların borçlarıyla ilgili, yani bu konuda bir iyileştirme noktasında inşallah” açıklamasını yapmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Balon Balığı Nedir? (Zehirli midir?)

Kalp Krizi – Kardiyak Arrest – İnme

Önümüzdeki günlerde konuya dair net bilgiler resmi olarak paylaşılacak. Uzmanların tahminlerine göre 2020 yılı itibariyle KYK borçlarının faizleri silinmesi ön görülüyor.

CHP G.B. Yardımcısı Yunus Emre’nin açıkladığı verilere göre Kredi ve Yurtlar Kurumu, Maliye Bakanlığına KYK borcunu ödemeyen 279.797 kişinin ismini bildirdi. Yunus Emre’nin paylaştığı rakamlara göre 342.282 kişinin öğrenim kredisi borcu bulunmakta. Ekim ayında KYK borcunu ödemeyen binlerce kişiye e-haciz uygulanmıştı.

Yeni INSTAGRAM adresimiz instagram.com/fosforluhanm !

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap