Limon Suyunun Cilde Faydaları

Limon Suyunun Cilde Faydaları
yağlı ciltler için peeling tarifi
Limon Suyunun Cilde Faydaları

Limon Suyunun Cilde Faydaları. C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon suyu, cildinizdeki kahverengi lekelerin giderilmesini sağlar ve cildinize doğal bir parlaklık kazandırır. Yüzünüzde, dirseklerinizde ve cildinizin diğer çabuk kuruyan bölgelerinde yumuşaklık sağlayacak olan limon suyu, bazı cilt tiplerinde hassasiyete sebep olabileceğinden dikkatli kullanmak gerekir.
Sitrik asit içeriği ile cildi tahriş edebilen limon suyunda tahrişle karşılaşmanız halinde limon suyunu doğrudan cildinize sürmekten kaçının ve suyla karıştırıp seyreltin. Benzer şekilde bir parça pamuğu ıslatıp üzerine birkaç damla limon suyu damlatabilirsiniz. Limon suyunu güneşe çıkacağınız zamanlarda cildinize uygulamaktan kaçının.

Yüzünüzde oluşan siyah noktaların giderilmesi için limon suyundan yardım alabilirsiniz. Gece yatmadan önce cildinize limon suyu sürüp sabah cildinizi yıkayın. Siyah noktalarınızı giderecek olan bu yöntemi birkaç gün üst üste siyah noktalar kaybolana kadar kullanabilirsiniz. Limon suyu doğrudan cilde uygulandığında kurutucu etkiler göstermektedir. Bu sebeple limon suyu kullanımı sonrasında cildinize nemlendirici kreminizi uygulamalısınız.

Cildin nemlenmesi için…

limon suyunun faydaları
limon suyunun faydaları

Cilt nemlendirmek için limon suyu kullanmak istiyorsanız, limon suyu, bal ve zeytinyağını eşit miktarlarda karıştırıp nemlendirici maske elde edebilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika kadar bekletin ve ardından ılık su ile maskeyi cildinizden temizleyin. Limon suyu ayrıca ölü deri hücrelerinden kurtulmak için de kullanılmaktadır. Bu işlem için limonu ortadan ikiye kesin ve üzerine yarım çay kaşığı şeker koyup limonun şekeri emmesini bekleyin. Şekerli limonu yüzünüzde gezdirin ve bir süre bekledikten sonra ılık su ile cildinizi temizleyin.

Cilde zarar veren serbest radikallerle mücadele eden limon suyu, cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlar. C vitamini içeriği sayesinde hasar görmüş olan hücreleri onaran limon suyu, cildinizdeki kırışıklıklar, ince çizgiler ve lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Cildi içten onaran limon suyu, yaşlanmaya bağlı lekelerin oluşmasını önler.
Limon suyunu cildinize sürmenin haricinde içerek de faydalarını görebilirsiniz. Sabahları aç karınla limon suyu içmek cildinizdeki siyah nokta ve sivilce lekelerinin görünümünü azaltır. Cilt yüzeyindeki fazla yağı giderdiği için sivilce oluşumlarını önler.

Önerilen Yazı
Bitkisel Peeling Tarifleri

Kuru cilt yapısına sahip kişiler 1 yemek kaşığı süt tozu, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı bal ve birkaç damla esansiyel yağı karıştırıp ciltlerine vurgulayabilirler. Maskeyi 20 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp temizlemelisiniz.

Limon Suyunun Cilde Faydaları
Fotoğraf: tr.freeimages.com
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap