Limonla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Limonla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Limonla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Limon ürünü, cilt bakımı için kullanılabilecek en doğal ve en faydalı ürünlerden biri olarak gözümüze çarpmaktadır. Limon kullanılarak yapılan cilt bakımları geçmiş dönemlerden beri yapılmakta ve çoğu kadının etkisinden gayet memnun kaldığı bir ürün niteliği taşımaktadır.
Limon ile cilt bakımı yapılırken limonu direk yüze sürmek gibi işlemler yapılabilirken bunun dışında başka malzemelerle limonu bir araya getirerek de çift etkiden faydalanabilmektedirler.

Limonla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Limonla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Limon suyunun ve limonun cilde faydaları

Hem limonun kendisi hem de limon suyu cilt üzerinde doğal bir parlaklık yaratıcı etkiye sahiptir. Cilt üzerine başka hiç bir uygulama yapmadan sadece limon sürmek ya da limon suyu uygulamak hem bakımlı hem de parlak bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı olacaktır.
Cildiniz için limon katkılı ya da limon suyu katkılı doğal maskeler hazırladığınızda özellikle burnunuzun üzerinde mevcut olan siyah noktaları yok etmeniz için çok elverişli malzemeler hazırlamanız mümkündür.

Siyah noktalar dışında cilt üzerinde yer alan kahverengi lekelenmeler ve diğer sivilce lekeleri gibi lekelerin yok edilmesi için limon çok etkili bir üründür, ciltteki bu lekelerin kolayca yok edilebilmesini sağlar.
Cilt kırışıklıklarını gidermek, cildin daha gergin ve genç bir yapıya sahip olmasını sağlamak adına limon ürününü kullanmak çok etkili olacaktır.

Limon ve limon suyu sadece yüz derisinde değil, aynı zamanda el derisinde de ve ayak derisinde de olumlu etkiler oluşturabilmektedir. Ellerde oluşan çatlakları giderebilmek, aynı zamanda ayak bölgesinde oluşan çatlakları da giderebilmek için doğal bir ürün olarak limon rahatlıkla kullanılabilir.
Limonla birlikte cilde uygulanan peeling uygulamaları cilt üzerindeki ölü derinin kalkmasını sağlayarak yeni cilt yapılanmasının oluşabilmesini ve böylelikle cildin yenilenmesini sağlamaktadır.

Limonun cilt üzerinde kullanım tarifleri

Gözenek temizliği için limon :
Özellikle yağlı ciltlerin başlıca problemlerinden biri olan gözenek tıkanıklığı, cilde uygulanacak limon kürleriyle yok edilebilmektedir. Yağ sebebiyle tıkanan gözenekleri açabilmek için iki yemek kaşığı miktarındaki hindistan cevizi suyunun içerisine 7 damla limon damlatın. Sonra, hazırlanan karışımı bir pamuk yardımıyla yüzünüzü silerek kullanmanız mümkündür. Eğer hindistan cevizi cildinizde sorun yaratıyor ya da kokusundan da hoşlanmıyorsanız bu yağ yerine saf içme suyu da kullanabilirsiniz.

Çok yağlı cilt tipleri için limon :
Aşırı denecek şekilde yağlı bir cilt yapısına sahipseniz, yağlanma probleminizden ötürü yüzünüzde parlamalar meydana geliyorsa: Bu durumun önüne geçmek adına limonla oluşturabilecek pek çok doğal yüz maskelerinden herhangi birini uygulamanız tavsiye edilmektedir. Böylelikle limon fazla yağı yok ederek cildinizin aşırı yağ sorunundan kurtulmasına yardımcı olmaktadır.

Beyazlatıcı etki için limon maskesi :

Bir kaşık miktarındaki domates suyu, bir kaşık miktarındaki salatalık suyu ve bir kaşık miktarındaki taze limon suyunu birbirine karıştırdıktan sonra tüm yüzünüze bu karışımı masaj yaparak sürüp 20 dakikalık bir süreçte bekletmeniz gerekmektedir. Bu süre geçtikten sonra da ılık suyla yıkayıp bir de iyi bir nemlendirici sürmeniz yeterli olacaktır.

Tabi bu uygulamada cildinizin kuru bir yapısı varsa bu karışımın yerine daha farklı bir karışım uygulamanız daha uygun gözükmektedir. Kuru ciltler için de iki ya da üç damla lavanta yağının içerisine bir kaşık miktarındaki balı, bir kaşık miktarındaki süt tozunu ve bir kaşık miktarındaki limon suyunu birbirine karıştırarak yine aynı şekilde tüm yüzünüze uygulayıp 20 dakikalık bir süreçte beklemeniz gerekmektedir. Sonuç olarak bu süre geçtikten sonra ılık suyla yıkadığınız yüzünüze nemlendirici sürmeniz yeterlidir.

Ciltte açık renkli lekeler için limon :

Bireyi cildinde bulunan çil lekeleri ya da sivilce lekeleri gibi lekeler psikolojik olarak rahatsız etmekte. Bu lekelerden kurtulabilmek adına doğal bir ürün uygulaması olarak limon tercih edilebilmektedir. Sivilce ve çil izlerini yok edebilmek için yüze limon sürüp uyumak en etkili yöntemlerdendir.

Geceleri yatmadan önce limonun taze olarak sıkılmış suyunu yüzünüze sürerek o şekilde uyumanız ve bu uygulamayı yaklaşık üç hafta boyunca tekrarlamanız sonucunda yüzünüzde rahatsız olduğunuz her türlü lekelenmelerden doğal olarak kurtulabilmeniz mümkündür.

Önerilen Yazı
Beyazlatıcı Cilt Maskesi

Sivilcelere karşı limon :
Taze sıkılmış limon suyunu bir pamuk yardımıyla yüzünüzdeki sıkıntılı sivilcelerinize sürmeniz ve bu uygulamayı aksatmadan belirli bir müddet düzenli yapmanız dahilinde var olan sivilce sorununuzu kalıcı olarak çözebilmeniz mümkün olmaktadır.
Bunun dışında limonun içeriğinde yer alan antiseptik özellik, sivilcelerin cilt üzerinde patlayıp yayılabilmesine de engel olmaktadır.

Yara izlerine karşı limon :
Cilt üzerinde sivilce lekeleri gibi durumların yok edilmesini sağlayan limon, aynı zamanda ciltte oluşan yara izlerini de yok edebilmektedir. Yüze limon sürüp yatmak ve bu uygulamayı bir müddet taze sıkılmış limon suyuyla uygulamak ciltteki yara izlerini yok etmekte oldukça etkili olmaktadır.

Limon kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler

Limonu cildinizde kullanmadan önce kendinizi mutlaka bir alerji testinden geçirmeniz gerekmektedir. Bunun için limonun herhangi bir tahriş durumu yaratıp yaratmadığını anlamak adına elinizin üstüne ufak bir bölgeye limon sürüp 20 dakika bekleyin.

Eğer herhangi bir tahriş durumu ya da kızarıklık durumu yoksa çok rahat bir şekilde yüzünüzün geneline de limon suyu uygulaması yapmanız mümkündür. Limonun cilt üzerinde aşırı kullanımı cilt kuruluğu yaratabilmektedir.
Bununla birlikte cilt yapısının güneş ışınlarına olan hassasiyetini de arttırdığı bilinmektedir. Eğer ki limonla ilgili bir bakım yapıyorsanız dışarıda güneşli bir havanın hakim olduğu günlerde dışarı çıkmamanız önerilmektedir.

Çünkü cildinizde hem güneş lekeleri oluşabilir hem de zararlı UV ışınları direkt olarak cildinize temas edebilir. Bu yüzden bu tip uygulamalardan sonra illa ki dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka bir yüksek koruma etkili güneş kremi kullanmanız tavsiye edilmektedir.
Cildinizde açık yara, kesik yarası varsa ya da var olan bir sivilceyi daha yeni sıktıysanız limon sürme uygulamasını yapmanız önerilmemektedir.

Hassas ciltler için…

Hassas yapıdaki bir cilde sahip olanlar, limon uygulamasını haftalık periyotlarda en fazla üç ya da dört kez uygulamalıdırlar. Cilt üzerinde etkisini daha çabuk göstermesi adına her gün limon uygulaması yapmak cildin ciddi anlamda tahriş olmasına sebep olabilmektedir.
Limonun ve limon suyunun güneş lekelerini ve diğer kahverengi lekeleri geçirebilme özelliği bulunması, bu lekelerin uygulamanın yapılmasının ardından hemen geçeceği anlamına gelmemektedir. Bu tip durumlarda biraz sabır göstermek ve etki durumunu zamana yaymak gerekmektedir.

Limonla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Fotoğraf: Anna Shvets adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap