Okulun Başlamasıyla Gelişen Bağımsızlık

featured

Okulun Başlamasıyla Gelişen Bağımsızlık Bir anneyi en çok zorlayan süreç ve onun tam anlamı ile özgürlüğüne tekrar kavuşmasını sağlayan süreç, yıllardır büyütüp geliştirdiği bebeğinin bir çocuk olması ve bu sürecin sonucunda okula başlaması olmuştur.

Okulun Başlamasıyla Gelişen Bağımsızlık
Okulun Başlamasıyla Gelişen Bağımsızlık

Bu süreçte kişisel hayatınıza daha fazla yer ayırabilirsiniz ve aynı zamanda çocuğunuz yavaş yavaş kendisine yetebilecek bir bağımsızlık alanına girmiş demektir. Sizin dışınızda kendi çevresini oluşturmaya başlayacağı bu dönemde ilgi alanları doğrultusunda çeşitli alanlarda başarı gösterirken,  diğer alanlarda sıkıntılar da yaşayacaktır.

Bu sıkıntıları aşmasında ona yardımcı olurken aynı zamanda onu ilgi alanları ve istekleri doğrultusunda yönlendirebilirsiniz.

Çocuğunuzun ilgi alanları, ilerideki yaşamında ciddi bir yer tutacaktır. Sportif faaliyetlere ilgisi varsa sportif faaliyetler için gerekli olan beslenme biçimini hayatında uygulamasını sağlayarak onun daha sağlıklı bir spor becerisi geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ne Olursa Olsun Çocuğunuzda Bir Okuma Arzusu Oluşturun

Gelişen teknoloji ve insanların bireyselleştikleri oranda yalnızlaştıkları günümüzde inkâr edilemeyecek gerçekler. Çocuğunuzun teknolojik gelişmelere bağımlı bir yapıya sahip olması, onun karakterini olumsuz etkileyecektir. Bağımlılık oranında kendi başına yaşamayı öğrenemeyecek ve teknolojinin tüketim şeklinden dolayı da yalnız kalacaktır. Bu yalnızlığı aşmasında en azından onunla yaşamasında ona yardımcı olabilirsiniz.

Ona okumayı bir hobi olarak değil de, gündelik yaşamın bir parçası olarak gösterirseniz; insanlığın ortak mirasının enginliğinden yararlanacak, okuduklarını yorumlaması ile birlikte kendisini ifade edebilme gücü artacak ve ilgi alanlarının dışında da insanlığın ortak sorunları hakkında kendi söylemlerini oluşturabilecektir.

Ancak bu okuma kendiliğinden oluşan bir şey değildir. Çocuklar tutarsızlığı anlama konusunda inanılmaz bir sezgiye sahiptir. Yani okuma konusundaki düşüncelerinizin samimiliğini sorgularlar. Onlara okumanın anlamını anlatabilmeniz için sizin gündelik hayatınıza okuma eylemini dâhil etmeniz gerekecektir. Bu sayede sizin de hayat görüşünüz genişlik kazanacak, hem de çocuklarınızın okudukları şey hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Bu bilgi birikimi sayesinde onların hayatında bir büyük, üst akıl olarak değil de, onların dostu olarak yer alma hakkını elde edebilirsiniz.

Onların dostu olduğunuz an onların duygusal ve düşünce yaşamını anlayıp, onlara yardımcı olabileceksiniz. Onlar da aynı şekilde sizin için bu gereksinimleri karşılayabileceklerdir.

Okulun Başlamasıyla Gelişen Bağımsızlık
Yeni INSTAGRAM adresimiz instagram.com/fosforluhanm !

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap