Pasif Agresyon Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Pasif Agresyon Nedir?

0

Pasif Agresyon Nedir? Pasif agresyon görüntüde yumuşak gözüken hiçbir şeye hayır demeyen size karşı direkt bir agresyon/öfke göstermeyen ama altında sürekli erteleyen, sürekli sizi sabote eden geciktiren insanlar diyebiliriz. Sanki her şey yolunda bir havası vardır ancak altta sürekli bir aşamadığınız engellerle karşılaşırsınız, basitçe agresyonun tanımını bu şekilde yapabiliriz.

İlk anda aklımıza şiddet, bağırma, protesto etme gibi davranışlar geliyor. Bir de pasif olarak yani dışarıdan bakılınca çok görülmeyen ama muhatabı tarafından çok iyi anlaşılan biçimler var ki, buna da pasif agresyon diyoruz. Pasif agresyonun muhatabı bu durumla karşı karşıya geldiğinde durumu çok net anlayacaktır. Pasif agresyon, istemediğiniz ama karşınızdakinin arzuladığı bir şeyi yapmak istemediğinizi dolaylı yollarla anlatmak, aslında yapmak istiyormuş gibi görünüp yapmamaktır. Biriktirilmiş, dışa vurulamamış, ifade edilememiş agresif özellikler zamanla birikerek ya bedensel birtakım sorunlara ya da ilişkide önüne geçilemeyen büyük sorunlara dönüşebiliyor ve öfke nöbetleri gibi durumlarla kendini gösterebiliyor.

Pasif Agresyon Nedir
Pasif Agresyon Nedir

Agresif İnsanlara Karşı İzlenecek Yol

İlk önce bu insanların bizi nerede zorladığına bakmamız lazım bu insanları özellikle iş hayatımızda çok sık gördüğümüz gruptur. Çalışan diğer ekip arkadaşlarını da her zaman zorlar çünkü onunla birlikte iş akmaz iş akmadığında da zorluk çekiyorsunuz öncelikle bu insanların sıkıntısı nereden geliyor onu anlamamız lazım bunu anladığımız zaman o insanlara daha yumuşak bakabiliriz. Aksi takdirde bizi de ciddi anlamda öfkelendirecektir. Bu insanların aslında özünde ailedeki ilişkilerinde sıkıntı olduğu bir gerçektir.

Önerilen Yazı
Patates Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Anne baba ilişkisinde genellikle kararsız ilgisiz bir ebeveyni var ya da tutarsızlıklar var. Yani bazen ilgili bir anne bazen de ilgisiz, bir sakin yaklaşır bir de sinirli yaklaşır. Bu nedenle de kişi evde aslında kendini güvenli hissetmiyor ve tutarlı davranışlar sergileyemiyor. Bunun içinde sevgi akışının olduğu bir evde büyümüyor o yüzden de bu insanlar aynı ilişkiyi diğer insanlara karşı taşıyor. Öncelikle bu insanların güvende olmaya ihtiyaçları var.

Bu insanlara karşı dikkat etmemiz gereken birinci konu net ve açık olmalısınız probleme odaklandığınız zaman işi kökten çözmüş olacaksınız. Kontrollü ve soğukkanlı olunmalı, pasif-agresif davranışı eleştirirken kendimizi bu şekilde davranır halde bulmamalıyız, ayrıca pasif-agresif kişilerin sert bir çıkışı silah olarak kullanabilecekleri unutulmamalı.

Pasif Agresyon Nedir?
Fotoğraflar: Jure Širić adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap