Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

evde cilt sağlığı

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler. Vücudumuzun tamamını kaplayan deri yapısı, bünyemizin en önemli kısımlarından biridir. Bahsedilen bu yapı, vücudumuzun yaklaşık yüzde yedilik bir alanını oluşturmaktadır. Her insanın derisi, engelleyici bir hastalığı olmadığı sürece en 15 gün ile 3 aylık süreçler arasında sürekli olarak değişim geçirmektedir.
Süreç olarak çok hızlı değişim gösterdiği görülen cilt yapımızın aynı zamanda ne kadar itina gösterilmesi gereken ve bu nedenle de bakım sürecinin hiç ihmal edilmemesi gereken bir doku olduğunu da anlamak zor değildir. İşte bu bakımın ilk kuralı, düzenli ve dengeli beslenme yolundan geçmektedir.

sağlıklı bir cilt için
sağlıklı bir cilt için

Sağlıklı bir cilt için gerekenler nelerdir?

Sağlıklı bir cilt için beslenme konusu, bireyin son derece özen göstermesi ve dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesidir.
Eğer bahsedilen bu esasa uyulmazsa, bu eksikliklerden kaynaklı olarak ortaya çıkan sorunlar ciltte kendini direkt olarak kuruluk başlangıcı, solgun görüntü oluşumu, sivilcelenme ya da siyah nokta problemi veya lekelenme süreci şeklinde ortaya çıkarmaktadır.

Bu duruma örnek verilecek olursa; bir kişinin doğal ve sağlıklı ürünlerle beslenmeye dikkat etmemesi dahilinde; vücuduna soktuğu zararlı yağlar damarların içerisinde katılaşarak damar tıkanıklıklarına veya daha büyük sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Bunun dışında vücudun gerekli olan vitamin ve mineral ihtiyaçlarından eksik tutulması; örneğin vücudun sürekli olarak ihtiyaç duyduğu yağ asitlerinin eksik olması dolayısıyla cildin düzgün beslenen kişilerin ciltlerine göre daha hızlı yaşlandığı ve ciddi anlamda daha hızlı çökerek sürekli olarak kuruluk problemi çektiği gözlemlenmektedir.
Çünkü yüz güzelliği için nasıl beslenilmeli sorusunun cevabını yerine getirirken yüz güzelliğimizi sağladığımız besinlerle aynı zamanda vücut sağlığımızı da dengede tutabilme imkanımız bulunmaktadır.

Cilt güzelliği için nasıl beslenilmelidir?

Vücuda faydalı vitaminlerden biri olan B vitamini, metabolizmaya alındığında cildin genç bir yapıda kalabilmesine yardımcı olmaktadır. Cilt B vitamini sayesinde daha canlı ve daha parlak bir yapıya bürünebilmektedir.

sağlıklı bir cilt için doğru beslenme
sağlıklı bir cilt için doğru beslenme

Eğer B vitamini eksikliği yaşanan bir durum varsa ciltte kansızlıktan dolayı solgun bir görüntü ortaya çıkmaktadır.
Bunu engellemek ve düzenli olarak B vitamini takviyesi almak gerekir. Bunun için yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, kuru baklagiller, yumurta, tahıllar, peynir, süt, et, maya ve balık tüketilmesi gerekmektedir.
Cildin korunmasına yardımcı olan vitaminlerden biri de D vitaminidir. Cildin olması gereken sağlam yapısında kalabilmesine yardımcı olan D vitaminini vücuda alabilmek için mutlaka yumurta, süt, tereyağı, süt ürünleri, balık yağı ve balık tüketimini ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Kırışıklığın önüne geçebilmek için:

Ciltteki yaşlanmayı önleyici ana unsurlardan biri de A vitaminidir. Ciltte yaşlanmayı yavaşlatmak ve A vitamini teminatını sağlamak için tereyağı, balık yağı, turuncu renkli sebzeler, sarı renkli sebzeler, yeşil renkli sebzeler, ciğer ve yumurta akı bol miktarda tüketilmelidir.
Cildin kırışmasını önleyebilmek için metabolizmaya içeriğinde kolajen barındıran besinlerden sokmak gereklidir. Kolajen dediğimiz içerik, ciltte kırışıklık olmaması için çalışmalar yapan içeriktir. Beslenme programımızda çilek, dut, havuç, ahududu, böğürtlen vb. meyvelere sıklıkla yer verdiğimiz takdirde kırışık oluşumunu engellemek için bir adım atmış olmaktayız.

kuru ciltler için öneriler
kuru ciltler için öneriler

Kuruyemişlerin cilt üzerinde olumlu etkiler yarattığı bilinmektedir. Bunlardan özel olarak ceviz tüketimi, vücutta başka organlar için fayda sağlamasıyla da birlikte ciltteki parlaklık ve duruluk için birebir bir yiyecektir.
Ciltte farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek sivilce ve koyu renkli halka şeklindeki lekelenmelerin önüne de geçebilmek adına bol miktarda maydanoz, roka, ıspanak, karahindiba, marul ve keten tohumu tüketmeniz gerekmektedir. Bunun dışında sivilce probleminizin ciddi boyutlara gittiğini düşünüyorsanız, önlem almak adına sıklıkla brokoli de tüketebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Hint Yağının Cilde Faydaları

Kuru ciltler nasıl beslenmeli sorusunun cevabı aranırken, karşımıza beslenme şartlarından daha önemli olarak vücudun su ihtiyacının ihmal edilmemesi durumu ortaya çıkmaktadır. Cilt kuruluğunuzun önüne geçebilmek için günlük olarak en az on bardak su tüketmeniz gerekmektedir. Su tüketiminin yanında cilt kuruluğunu önlemeye yardımcı olan ürünler de saf zeytinyağı ve kavun meyvesidir.

INSTAGRAM : click

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler
Fotoğraf: raya.ps, sugardaddyfaq.com toquoc.vn, emalebodybuilding.org ›

Yorum Yap

Yorum Yap