Sağlıklı Gözler İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı Gözler İçin Neler Yapılmalı?

1
0

Sağlıklı Gözler İçin Neler Yapılmalı? Göz çevresi için çok pratik bakım önerileri vereceğiz bugün. Öncelikle gözlerinize nasıl daha iyi bakabileceğinizi ve onu nasıl rahatlatabileceğinizi söyleyelim.

Öncelikle gözlerimizi beslemek için gerekli olan besinleri tüketmeliyiz. Bu besinler içinde a vitamini olan sağlıklı besinlerdir. Mesela, havuç, kereviz, ıspanak, bal kabağı, maydanoz, kayısı… Bu besinler gözleriniz için oldukça sağlıklıdır.

Sağlıklı Gözler İçin Neler Yapılmalı
Sağlıklı Gözler İçin Neler Yapılmalı

İkinci olarak gözlerinizin yeterince dinlendiğinden emin olmalısınız. Çok az uyuyan insanların gözlerinde genellikle ağrı olur ve gözdeki yorgunluk başınızın da ağrımasına neden olur. Bu yüzden kesinlikle gün içinde uykunuzu almalısınız.

Gözlerinizi korumak için bilgisayar ve televizyon başında çok fazla vakit geçirmemeye dikkat edin. Eğer mecbursanız mutlaka yarım saatte bir gözlerinizi kapatın ya da uzaklara bakarak gözlerinizi dinlendirin.

Gözlerinizin mikrop kapmasını önlemek için mutlaka temizliğinize önem göstermelisiniz. Bunun için makyajınızı günlük olarak temizlemeli, ayrıca gözlerinizi göz yakmayan şampuanlarla ya da solüsyonlarla ara sıra temizlemelisiniz. Mesela lens kullananlar lenslerinin temizliğine çok dikkat etmeli. Solüsyon ile günü gününe temizlenmeli, haftada bir de dalin ile gözlerinizi yıkayabilirsiniz :)

Bakım Önerileri

Gözlerimize nasıl davranmamız gerektiğini anladıysak şimdi de nasıl bir bakım yapmamız gerektiğine değinelim.

Eğer gözleriniz yorulmuş ve şişmiş ise, ıhlamur ve papatya çayları bunun giderilmesine yardımcı olur. Yaptığınız çayları süzün ve soğutun sonra gözlerinizin kenarlarına güzelce uygulayın.

Eğer göz torbası oluşumu varsa mutlaka uykunuzu düzene sokun ve beslenmenize dikkat edin. Bol bol e ve c vitamini almaya çalışın. Bu arada bal ve yoğurt maskesini deneyebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Nemlendirici Maske Tarifi

Göz kenarlarınızda kırışıklık mevcutsa mutlaka etkili bir krem kullanmalısınız. Gece kremleri bu iş için idealdir. Göz kenarlarınızı yumuşatan ve nemlendiren güzel bir krem edinin. Fakat göz çevresini uzun süre kremli bırakmayın. Kremi sürdükten 10–15 dakika sonra göz çevresini kremden arındırın. Ayrıca gündüzleri salatalık maskesi yapmaya devam edin.

Göz altı morlukları için papatya çayı maskesini kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ayrıca Günde en az 10 bardak su için. Toz haline getirilmiş E vitamini kapsülünü bal ve yumurta akıyla karıştırarak göz çevresine sürün. Bu da göz çevresindeki koyuluğu azaltacaktır.

Gözlerinizde kızarıklık, kaşıntı ve batma varsa, soya, avokado ve tatlı badem yağını karıştırıp göz çevrenize sürebilirsiniz. 

Sağlıklı Gözler İçin Neler Yapılmalı?
TUBARONES PHOTOGRAPHY adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı
YINSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap