Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

5

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Sağlıklı bir şekilde kilo vermek günümüzün en büyük sorunlarından birisi haline geldi. Sürekli farklı diyet modelleri ortaya çıkıyorken, bunlardan kaç tanesi sağlıklı diye düşündünüz mü?

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verme Yöntemleri
Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı Şekilde Nasıl Kilo Verebilirim?

Uzun süre aç kalarak kilo vermeye çalışmak sağlığımız için en zararlı yöntemdir. Bunun yerine ömür boyu devam edeceğimiz bir yemek rutini daha sağlıklı ve düzenli kilo vermemizi sağlayacaktır. Peki nedir bu sağlıklı bir şekilde kilo verme yolları?

Bol Su İçmek

 Diyetin ilk önceliği bol su içmektir. Birden fazla faydası olan bol su içme metabolizma hızını ortalama 25-30 oranında arttırmaktadır. Günlük en az 1,5-2 lt su tüketmeliyiz.

Tatlandırıcılar Ve Şekerden Uzak Durun

 Şeker kilo vermenin en büyük düşmanlarından birisidir. Mümkün olduğu kadar şekeri ve yapay tatlandırıcıları hayatımızdan çıkarmalıyız. Yeterli şeker miktarını diğer besinlerden aldığımız için çay ve kahve gibi içeceklere şeker atmaktan kaçınmalıyız.

Sağlıklı Şekilde Nasıl Kilo Verebilirim?
Sağlıklı Şekilde Nasıl Kilo Verebilirim?

Sürekli Egzersiz Yapma

 Sağlıklı şekilde kilo vermenin bir diğer yöntemi ise düzenli egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak kalori yakmanın yanı sıra bel bölgesinde ki yağları da yakmaya yarar ve huzur veri, ruhunuzu da dinlendirir.

Lifli Gıdalar Tüketmek

 Diyet lifi, şeker ve nişastanın aksine, ince bağırsakta sindirilemeyen bitki bazlı karbonhidratları tanımlar. Diyete bol miktarda lif dahil etmek, kilo kaybına yol açan tokluk hissini arttırmaktadır. Tam tahıllı kahvaltılık gevrek, tam buğdaylı makarna, tam tahıllı ekmek, yulaf, arpa ve çavdar, meyve ve sebzeler, bezelye, fasulye vb. bakliyatlar, fındıkgiller ve tohumlar

Sebze Ve Meyve İle Beslenin

 Sebze ve meyveler düşük kalorilidir. Bunun nedeni ise sudan oluşmaları. Bİr yiyecekte ne kadar az kalori varsa o kadar az kilo aldırır. Buda demek oluyor ki meyve ve sebze tüketmek kilo aldrımayacağı için bol tüketmeliyiz.

Önerilen Yazı
Alerjik Rinit Nedir? (Belirtileri Nelerdir?)

Kahvaltıda Proteinli Besinler Yemek

Protein bireylerin tok hissetmesine yardımcı olan iştah hormonlarını düzenlemeye yardımcıdır. Bu çoğunlukla açlık hormonu grelindeki azalmaya ve tokluk hormonları peptid YY, GLP-1 ve kolesistokinin artışına bağlıdır. Genç yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar, yüksek proteinli bir kahvaltı yemenin hormonal etkilerinin birkaç saat sürdüğünü göstermektedir. Yüksek proteinli bir kahvaltı için iyi seçenekler arasında yumurta, yulaf, ceviz ve tohumlar, kinoa lapası ve chiapuding vb. yer alır.

Yemekleri Yavaş Ve Çok Çiğneyerek Yemek

 Çiğnemek ve yiyeceğin tadını çıkarmak için zaman ayırın. Bu sayede, beyine tok olduğunu gösteren sinyalleri tanımak için yeterli zaman tanınmış olur. Bu da hem kilo vermeye yardımcı olur, hem de aşırı yemeyi önler.

İyi Bir Gece Uykusu

Metabolizmanın daha az etkili olduğu durumlarda, vücut kullanılmayan enerjiyi yağ olarak depolamaktadır. Zayıf uyku insülin ve kortizol üretimini arttırmakta ve bu da yağ depolanmasını hızlandırmaktadır. Ne kadar uyku uyuduğunuz iştahı kontrol eden  hormonlardan leptin ve ghrelin regülasyonu da etkilemektedir. O yüzden uykumuza dikkat etmeliyiz ve uykumuzu tam almalıyız.

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verme Yöntemleri
Fotoğraflar: pipisalon.com, zumi.md

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

https://fosforludusunceler.com/

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. It’s very effortless to find out any topic on web as compared to
    textbooks, as I found this post at this website.

  2. 2 sene önce

    bu yazıyla birlikte tam tamına 5 kiloooooo verdimmmm aşırı mutluyum. Diyet yapmıyorum sağlıklı beslenmeyi öğrendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.