Sarımsak Çayının Faydaları

Sarımsak Çayının Faydaları

Sarımsak Çayının Faydaları. Keskin kokusu nedeniyle insanların çekinerek yediği sarımsak, aslında doğanın bize sunduğu mucizevi nimetlerden birisidir. Sarımsak, yüzyıllardan beri cilt sorunları da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsak çayı ise ünlülerin tavsiyesiyle popülaritesini arttıran ve son zamanlarda insanların giderek tercih etmeye başladığı, faydaları saymakla bitmeyen adeta doğal bir ilaçtır.

Sarımsak Çayının Faydaları
Sarımsak Çayının Faydaları

Sarımsak Çayının Yapılışı

Rendeden geçirilmiş 3-4 adet zencefil ve 3 diş ezilmiş sarımsağın biraz kaynatılıp, demlenmeye bırakılmasıyla hazırlanan sarımsak çayı, metabolizmayı hızlandırır, sindirimi destekler ve yağ yakmaya yardımcı olur. Sarımsak çayının içerisine zencefil haricinde, isteğe göre funda yaprağı, sinir otu, biberiye, çoban çökerten ve limon suyu da konulabilir. Sarımsak çayı, günlük egzersizlere ilaveten düzenli olarak tüketildiğinde kısa zamanda gözle görülür bir incelme sağlar.

Kilo vermeyi hızlandırmasıyla ünlenen sarımsak çayı ayrıca, nezle, tansiyon, damar tıkanıklığı, sinüzit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Bunların yanı sıra kalp sağlığını korur, midedeki gazı alır, idrarı söktürür, böbrek taşı oluşumunu engeller, cinsel gücü arttırır, mide ve bağırsaktaki kötü bakterileri temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, alerjik hastalıklara iyi gelir, vücudu toksinlerden arındırır, saç dökülmesini önler. Kanseri tedavi eder ve önler. Kan basıncını azaltır. Mide kanserini tedavi eder. Vajinal enfeksiyonları tedavi eder. Ülserin etkisini azaltır. Egzersiz performansını artırır. Sarımsak antibakteriyel, antiviral, antiparazit ve antifungal özelliklere sahiptir. Kemikleri güçlendirir. Cildinizin güzelleşmesine katkı sağlar.

Sarımsak çayının beklenen etkiyi göstermesi için düzenli olarak kullanılması çok önemlidir. Uzmanlar tarafından, sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere kullanılması tavsiye edilmektedir. Vitamin ve mineralce zengin olan sarımsak çayını hiç tereddüt etmeden güvenle içebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Gözleri Canlandıran Doğal Maskeler

Sarımsak Çayı Yan Etkileri

Ulusal Sağlık Örgütüne göre sarımsak tüketiminin fazla olmasının herhangi bir zararı yoktur. Yaratabileceği olası yan etkiler nefes ve vücut kokusu ile midede duyabileceğiniz rahatsızlıktır. Sarımsağa alerjiniz olması durumunda daha fazla semptom görmeniz olasıdır.

Ulusal Sağlık Örgütü aynı zamanda sarımsağın kanama riskini azaltacağını belirtmektedir. Eğer kan sulandırıcı kullanıyorsanız veya ameliyat olacaksanız doktorunuza danışmadan sarımsak içeren içecek ve yiyecekleri tüketmeyiniz. Ayrıca sarımsağın HIV virüsünün tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime geçerek bu ilaçların etkisini azalttığı görülmüştür.

Sarımsak Çayının Faydaları
Fotoğraf: Mareefe adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap