Sesin Tedavi Edici Kullanımı

sesin tedavi edici kullanımı

Sesin Tedavi Edici Kullanımı Lisede uygulamalı fizik çalışmalarındaki, bir mıknatıstan yayılan elektromanyetik güç çizgilerinin ortaya çıkarılmasına dayanan deneyleri anımsayın.

Mıknatıs demir pulların rastgele konulduğu bir yüzeyin üstüne konurdu. O zaman bu pulların bir hareketle canlanıp sonra mıknatıs tarafından yayılan eşmerkezli enerji çizgileri boyunca yerleştiği görülebilirdi. Bu buluş sayesinde mıknatısın görünmez güçleri gözlemlenebilir hale gelmekteydi.

Sesin Tedavi Edici Kullanımı
Sesin Tedavi Edici Kullanımı

Bedenimiz için de aynısı geçerlidir: bedenimiz hareket halindeki milyarlarca atomdan ve her hücre düzeyinde bölgesel elektromanyetik alanlar ve beden düzeyinde genel bir alan yaratan elektronların durmak bilmez bir dansından oluşmaktadır.

O halde bedenin bir bölümünün bir notayla ya da belli bir sesle titreştirilmesi enerji durgunluklarının giderilmesine, kullanılan enerjinin boşaltılmasına ve hücrelerin enerjisinin yeniden yapılandırılmasına olanak verecektir. Yeni bir teknik olan akustik akupunktur bize sesin hücrelerde yerleşik olan duygusal hafızaları gelip açığa çıkarma yetisine sahip olduğunu da gösteriyor.

Akustik akupunktur, organizmanın önemli işlevlerinin uyarılması için, müziğin, yani frekans titreşimlerinin kullanımından ibarettir. Seslerin zerk edilmesi gerek akupunktur noktaları düzeyinde gerekse de bazı kemikli yapılar tını yükselteci olarak kullanılarak gerçekleştiriliyor. Kullanılan alet kromatik gamın on iki notasını üç oktav üstünde yayabilen bir frekans üretecidir. Titreşim hastaya deri düzeyinde dikey olarak uygulanan, titreşen uçlu bir kalem yardımıyla nakledilir. Sürmekte olan çalışmalar esas olarak psikosomatik, psikolojik ya da davranışsal bozuklukların tedavisiyle ilgilidir.

Bu teknik:

• Bazı takıntı bozuklukları,

• Bazı fobiler,

• Psikosomatik rahatsızlığa bağlı semptomlar, örneğin sabah yorgunluğu, kollarda bacaklarda karıncalanmalar, sırt ağrıları, kas krampları, çarpıntılar, kaygı, baş ağrıları, dolaşım bozuklukları, sindirim sorunları,

• Her türlü “kendini tanıma” tedavisi, her türlü içebakışsal ve psikanalitik çalışma için faydalı bir tedavi olarak ortaya çıkıyor.

Aşağıda sesin tedavi edici kullanımını keşfetmenize yönelik bir uygulama bulacaksınız.

UYGULAMA “Sesler sayesinde hücrelerinizin titreştirilmesi”

Amaç: Özel sesler yardımıyla bedeninizi hücresel düzeye kadar titreştirin.
Kurallar: Kendi kendine masajlarla ilgili olan II. bölümde tarif edilen konumda, rahatça ayakta durun, rahatlamanızı üç noktada gerçekleştirin, sonra merkezlenin. Kendinizi birkaç saniye solunumunuzun sizi sallamasına bırakın.

Sonra tüm dikkatinizi, tüm bilincinizi başınıza yöneltin. Bedenin bu bölümü üstüne odaklandığınızda onun yararına I sesi çıkarın. Başınızın içinde hafif bir titreşim duyumu elde etmek için I’nizin tiz mi, tizle pes arası mı ya da pes mi olması gerektiğini test edin. Sizin için en uygun olan t’yi deneme yanılma yöntemiyle bulduğunuzda, bunu üç kez tekrar edin. Sonraki sese geçmeden önce, önceki sesin titreşiminin kaybolmasını bekleyin.

Şimdi tüm dikkatinizi gırtlağınıza ve boynunuza yöneltin, bu şekilde bu bölgeye odaklanın, önceden olduğu gibi sesinizin yüksekliğini test ederek bu bedensel bölge yönünde açık bir E sesi çıkarın. Size uygun olan E’yi üç kez tekrarlayın. Sesin titreşiminin kaybolmasına izin verin.

Tüm dikkatinizi göğüs kafesinizin ve kollarınızın yukarısına yöneltin (diyaframın üstünde bulunan tüm bölge), bu bölgeye karşı açık ve neşeli bir A sesi çıkarın. Size uygun gelen A’yı test edin sonra bunu üç kez tekrar edin. Titreşimin kaybolmasına izin verin.

Tüm dikkatinizi solar pleksusunuza ve karnınızın diyafram ve göbek arasında bulunan üst kısmına yöneltin, bu bölgede üç kez U sesi çıkarın. Titreşimin kaybolmasına izin verin.

Tüm dikkatinizi karnınızın alt kısmına ve bacaklarınıza yöneltin (göbeğin altında bulunan kısım). Bu beden bölgesi yönünde kapalı O sesi çıkarın.

Bu uygulamayı bitirmek için derin şekilde nefes alın ve aşağıdan yukarıya doğru çıkarak tüm notaları söyleyin. Bu size şu diziyi sunar: O/U/A/E/İ. Bu “yukarı çıkış” tüm bedeninizi uyumlu hale getirmenize olanak vermektedir. Tavsiye: Genel olarak bedenin alt kısmının daha çok pes notalarda ve üst kısmının daha tiz notalarda kolayca titreştiğini bilerek sizin için en uygun olan sesleri test etmekte tereddüt etmeyin.

Önerilen Yazı
Kripto Para Nedir? Yasal Mıdır?

“Renk ruh durumuyla uyumludur”.

Kromoterapi (renkle tedavi) bize bunu öğretiyor: her renkle belli bir duygu türü ilişkilendiriliyor. Böylece turuncu neşeye, sevince; koyu kırmızı sinire, öfkeye; mavi sakinliğe, geniş alanların sakinliğine; pembe duygusallığa teşvik eder… O halde her rengin duygu yelpazemiz içinde kendi etki alanı bulunuyor. Bir ressam gibi, hem yaşam alanımızda hem de günlük yaşamda giydiğimiz giysilerin seçiminde, psikolojik bakımdan kendimize uygun olan renkleri az ya da çok bilinçli olarak seçeriz.

Hepimizin sadece kendimizi daha iyi hissettiğimiz, bu şekilde kendimizi daha iyi giyinmiş hissettiğimiz için giymeyi sevdiğimiz renkler, giysiler vardır. Giyinmeden önce kendinizi dinlerseniz o gün için size hangi renklerin uygun geldiğini doğal olarak hissedeceksinizdir. Renk duygusal beden için bir gıda gibidir. Kendinizi yorgun hissediyorsanız, bilinçli olarak kırmızı giyin. Giysilerinizin size canlılık kazandıracaklarını fark edeceksiniz… Kırmızıyı sevmiyorsanız, turuncu bir giysi seçin, bu size enerji ve doğal, neşeli bir bakış açısı katacaktır. Bu günlük küçük egzersiz kendi kendini dinlemeyi geliştirmek için olağanüstüdür.

Çalar saat çalmayı “unuttuysa” bile, hiç zaman gerektirmez: kendinize “bugün hangi rengi giymeye
ihtiyacım var ya da hangi rengi giymeyi istiyorum?” sorusunu sormanız yeterlidir. Zamanla rengin etkisine gittikçe daha duyarlı hale geleceksiniz.

O halde sizi bunu deneyimlemeye davet ediyoruz çünkü renkle ilgili çalışma çok zevkli ve çok eğlencelidir. Bu konuyu derinleştirmek isterseniz kütüphanelerde bununla ilgili çok sayıda eser bulacaksınız. Her rengin etkisini ve kullanımını ayrıntılarıyla açıklayan bir çalışma isterseniz, 2004’te Jouvence Yayınları, “Uygulamalar” koleksiyonundan çıkmış olan Daha İyi Yaşamak için Nefes Alın isimli ımız bu konuya ayrılmıştır.

Sesin Tedavi Edici Kullanımı
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap