Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Soğuk havanın gelmesi ile birlikte düşük nem oranı ve rüzgar cildinizin kurumasına neden olabilmektedir. Soğuk hava cilt üzerinde yıpratıcı etkiler gösterir. Kış aylarında evde kullanılan ısıtma sistemleri de cildin kurumasında önemli bir etkendir.
Cilt kurumasının etkileri gidermek ve cildinizi nemlendirmek için soğuk havalarda cilt bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. Cildinizin kaybettiği nemi sağlamalı ve doğal bakımlar uygulamalısınız.
Soğuk şartlarda cildi yeteri kadar nemlendirebilmek adına su bazlı nemlendiriciler yerine yağ bazlı nemlendiriciler kullanılabilir. Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturacak olan yağlı nemlendiriciler, cildin nemini daha çok korumasını sağlayacaktır.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Nemlendirici seçiminde doğal ve organik ürünlerden yana tercih kullanmalısınız. Koruyucu ve parfüm içeren nemlendiriciler, cildinizi tahriş edebilmektedir. Soğuk hava şartlarında antibakteriyel sabunlar, parfümlü sabunlar ve alkol içerikli cilt bakım ürünlerini kullanmamak gerekir.
Güneşin zararlı etkilerine karşı kış aylarında da cildi korumak gerekir. Gökyüzü bulutlu olsa dahi güneş koruyucu krem ve dudak nemlendiricinizi kullanmanız gerekir.  Kış aylarında sıcak suyla duş almak keyif verici olsa da suyun sıcaklık derecesiyle cildin kurma oranı eşit seviyede devam edecektir. Ilık su ile duş almak cildinizdeki nemi korumanızı sağlar. Banyoda kalma süresini uzatmak da cildin kurumasına neden olan bir etkendir.

Cildi tahriş etmeden gerçekleştireceğiniz peeling ile cildinizdeki kuru cilt tabakasını atabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra cildinizin nemini koruyacak bir yağ ile tüm vücudunuzu nemlendirmelisiniz.

Önerilen Yazı
Mucize Cilt Maskeleri

Cildin nemini koruması adına gün içinde mutlaka en az 2 litre su tüketmelisiniz. Sıvı içeren meyve, sebze, çorba benzeri gıdalar ve bitki çayları vücudun nemini korumasına yardımcı olacaktır. Ev veya işe yerinizi aşırı derecede sıcak yapmamalısınız. Ayrıca ısı değişimine maruz kalan cilt gerilecek ve kuruyacaktır. Bulunduğunuz ortamın nem seviyesini kontrol altında tutmak için havayı nemlendiren cihazlar kullanabilirsiniz.

Ellerdeki Kırışıklıkları Gideren Tarif

kırışıklık giderici tarif
kırışıklık giderici tarif

Cam kasenin içinde tüm malzemeleri karıştırın ve ardından cam şişeye doldurup çalkalayın. Günde 1 kere ellerinize sürüp 30 dakika bekletin ve ardından yıkayıp temizleyin. Hazırlamış olduğunuz karışım buzdolabında 1 hafta saklanabilmektedir.

Doğal El Bakım Maskesi

Ellerdeki Kırşıklıkları Gideren Tarif
Doğal El Bakım Maskesi
 • 15 gram aynı sefa çiçeği taç yaprakları
 • 5 ml avokado yağı
 • 5 ml gliserin
 • 5 ml jojoba yağı
 • 30 gram öğütülmüş yulaf ezmesi

Listede yer alan malzemeleri temiz bir cam kasenin içine koyun ve karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı ellerinize sürüp 20 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Maske tarifi haftada 1 kere tekrarlanabilir.

Doğal el Kremi Yapımı

cilt bakım maskesi
el bakım kremi
 • 10 gram kakao yağı
 • 10 gram lanolin
 • 1 çorba kaşığı kırılmış ufalanmış balmumu
 • 30 ml jojoba yağı
 • 2 damla gül yağı ( uçucu )
 • 40 damla gülsuyu

Balmumu, lanolin ve kakao yağını temiz bir cam kaseye alın ve benmari yöntemiyle ocakta karışımı ısıtıp eritin. Ardından tahta kaşık yardımıyla kıvam tutturana kadar azar azar gül suyu ilave edin. Son olarak gül yağı konularak cam kutuda buzdolabında 6 ay saklanıp kullanılabilir.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Fotoğraf: tr.freeimages.com

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap