Trendlerdeki Yazı

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğunu Önleme Yolları

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğunu Önleme Yolları

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğunu Önleme Yolları Kış mevsimine yaklaştığımız bu günlerde, soğuğun cildimizdeki etkilerini en aza indirebilmek adına bakımlarımıza daha çok önem vermek gerekecektir. Özellikle kış mevsiminde kuruyan cildi nemlendirmek sağlık açısından yararlı olacak unsurlardan birisi olarak görülüyor. Peki bu nemlendirme işini en doğru nasıl yapabiliriz? Gelin soğuk havalarda cilt kuruluğunu önleme yollarına birlikte bakalım.

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğunu Önleme Yolları

Kış mevsimlerinde çok fazla duşa girmek sıcak suyun etkisiyle birlikte cildin daha kolay bir şekilde kurumasına neden olmakta. Özellikle sıcak su ile yıkanan cildin pullanması ve bir süre sonra nemsiz kalmasından dolayı kimi zaman çatlayacağı da görülebilecektir. Bunun önüne geçmek adına kışın çok duş almamak yararlı olur. Aynı zamanda saçların kendini toparlayabilmesi adına çok fazla duş almak saç bakımı için de zararlıdır. Bu sayede hem cilt bakımı hem de saç bakımı daha kolay bir hale gelebilecektir. Soğuk havalarda cilt kuruluğunu önleme yolları içerisinde bol su tüketimi de yer alıyor. Yazın olduğu gibi kış mevsimlerinde de günlük tüketilmesi gereken su miktarı vücuda alınmalıdır. Su sayesinde vücut nemini daha kolay kazanacaktır.

Son dönemlerde

piyasaya sürülen duşta bakım kremleri de duş sırasında kullanılabilir. Bu kremler cildin nem ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır. Aynı zamanda duş alırken kuruyan cildin yeniden nemlenmesine de katkı sağlayacaktır. Cildin yeniden nemlenmesi için tüketilecek besinlere de dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle meyve ve sebzelerin bol su içermesinden dolayı, bu gibi yiyeceklerin tüketimi sağlık açısından da büyük fayda sağlayacaktır. Vücuda kaybettiği nemi geri verecek olan bu besinler sayesinde cildin daha sağlıklı görünmesi sağlanabilecek ve erken yaşlanması da önlenebilecektir. Yine kuruyemişlerin de belli oranda tüketilmesi cilt için büyük fayda sağlayacaktır.

Yine piyasada yer alan vücut yağları ile cildin nemlenmesi sağlanabilecektir. Özellikle gece yatmadan önce ellerinize krem sürüp bir eldiven takarsanız, gece boyunca eldiven içerisinde terleyecek olan eller daha hızlı bir şekilde nemlenecektir. Sabah uyandığınızda elleriniz yumuşacık olacaktır. Yine ayak topuklarındaki kurumalar için de uzmanlar tarafından vazelin önerilmektedir. Yine bir poşet ile sararsanız terleme hızlanacak ve çatlaklar kolayca yumuşayacaktır.

Son olarak kış mevsiminde giyilecek olan kıyafetlerin de cildi kurutucu etkisi bulunabilir. Pamuklu olan kıyafetlerin tercih edilmesi sayesinde cilt kuruması engellenebilecektir. Peeling ile birlikte cildin eski sağlığına kavuşması da mümkündür. Peelinglerin kış mevsimlerinde yapılması önerilmektedir. Bu sayede güneşin etkisinden cildi korumak olanaklı hale gelecektir.

INSTAGRAM CLİCK

1
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir