Stres Azaltmak için Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Alışkanlıklar

Stres Azaltmak için Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Alışkanlıklar

Stres Azaltmak için Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Alışkanlıklar Stres günümüzde insanların baş etmesi gereken bir sorun. Hayatın temposu gün geçtikçe artmakta ve  bu da strese neden olabiliyor. Strese karşı alınabilecek birçok yöntem vardır. Bu makalemde size stresi azaltmak için yapabileceğiniz birkaç pratik öneri paylaşacağım.

Stres Azaltmak için Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Alışkanlıklar
Stres Azaltmak için Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Alışkanlıklar

Stresi Azaltmak için Derin Derin Nefes Alın

Derin nefes almak, hem stresi azaltmanızda size yardımcı olur hem de beynin konsatre olabilmesi için gerekli oksijeni almasını sağlar. Günümüzde birçok kişi doğru şekilde derin nefes almayı bilmiyor, bu da hipervantiasyona sebep oluyor yani karbondioksitin ciğerlerden dışarı çıkmasına neden oluyor.

Şimdi size doğru derin nefes almayı tarif edeceğim karnınız normal bir pozisyondayken elinizi mideninizin üstüne alın. Şimdi burnunuzdan derin bir nefes alın göğüsünüzün ve karnınızın nasıl şiştiğine bakın. Nefesinizi 3 saniye kadar tutun ve ağzınızdan verin. Her gün (sabah öğle akşam) bunu 5 kere uygulayın. Derin nefes alıp vermek, stres seviyenizi ciddi bir derecede düşürecektir. Çoğu kişi derin nefes almanın avantajlarını görmezden gelir. Bu kesinlikle göz ardı edilmemeli çünkü stresi azaltan en etkili yöntemlerdendir.

Kaslarınızı Gevşetin

Rahatlamak istediğiniz zaman kaslarınızı yavaşça gerin ve ardından serbest bırakın bu size 2 şey kazandıracaktır 1 stresten gerilmiş kaslarınızı rahatlatır hem de kafanızı dağıtıp başka şeylere odaklanırsınız. Kaslarınızı 5-10 saniye gerdikten sonra serbest bırakmanız yeterlidir. Mesela ayak bileklerinizden başlayıp el bileklerinizi kollarınızı ve omuzlarınızı gerdirip yavaşça serbest bırakıp rahatlayabilirsiniz.

Sabah  ya da öğleden sonra sırt üstü bir yere uzanın ve sağ bacağınızı sol yana diziniz yere değene kadar açın. Aynı şeyi sol bacağınızla da yapın bu sizi rahatlatacak ve stresten uzaklaştıracaktır. Dilerseniz dizlerinizi göğüsünüze doğru da çekebilirsiniz.

Doğanın Stres Üzerinde Etkisi

Oturduğunuz yerde stresim geçsin diye beklerseniz çok beklersiniz. Stresi azaltmak için doğaya merhaba deyin. Kendinizi bir doğa yürüyüşünde hayal edin ya da imkanınız varsa doğayla içiçe olun.

Evde dolabınızı düzenleyerek, temizlik yaparak ya da dağınık bir çekmeceyi düzeltmek sizi rahatlatır ve stresten uzaklaştırır. Stresin en büyük düşmanı kitap okumak, bir şeyler araştırmak ve arkadaşlarla edilen güzel sohbettir. Evde tek olmanız ya da televizyon izlemeniz strese iyi gelmez aksine daha çok strese girersiniz.

Hayal Kurmak

Gözlerinizi kapatın ve sizi sakinleştirecek bir yerlere gidin sizin için huzuru temsil eden bir yer bulun. Bu bir sahil bir orman ya da sevdiğiniz birinin yanında olduğunuzu hayal edin. Ne duyuyorsunuz ne hissediyorsunuz ne görüyorsunuz nasıl bir koku var etrafta  bu imgeleri net bir şekilde hayal etmeye gayret edin kendinizi sakin hissedene kadar devam edin. Ben bunu arada bir deniyorum gerçekten faydası var.

Endişeleriniz Varsa Bunları Kabul Edin

Öncelikle stresli olduğunuzu kabul edin stresin sizin üzerinizdeki gücünü bu şekilde azaltabilirsiniz. Korkularınızı kabul edin yaşadığınız şeyler yüzünden stresliyseniz negatif düşüncelerinizle yüzleşin. Bu siz de nasıl bir hissiyat bırakıyor?

Endişe duymak, gelecekte olacak ya da hiçbir zaman gerçekleşmeyecek şeyler yüzünden stres yaparız. Sizi böyle hissetmenizi sağlayan şey strestir sizi bekleyen gizli bir tehlike olduğunu düşünmeyin Gerginliğinizi azatlmaya çalışın.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak endorfin salgılar ve endorfin zihnimizin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Egzersiz yapın derken günlük spor salonlarında saatlerinizi geçirmeniz anlamına gelmiyor. Vaktiniz oldukça günde 15-30 dakikanızı yürüyüş yaparak geçirmeniz bile bir egzersiz sayılır. Bisiklete binmek, tempolu bir  yürüyüş ya da yoga ve pilates kursları size iyi gelecektir. Aktifliğiniz ne kadar fazla olursa o kadar kendinizi iyi hissedersiniz. Eğer tv izleme bağımlılığınız varsa bu yazdığım maddeleri uygularken zorluk çekersiniz.

Fırsatınız oldukça iyilik yapmaya gayret gösterin iyilik yapmak bedende olumlu hormonal değişikler olması yanında, kendimizi ruhsal olarak rahatlatır.

Önerilen Yazı
Tarçın’ın Kanıtlanmış 10 Faydası

Geçmişte yaşadığınız travmalarınızı çözümlemek için uğraşın. Çözümlenmemiş olayları zihninizde kilitli tutmayın bu hayatınız boyunca sizi etkiler o yüzden yüzleşin ve kurtulun onlardan.

Eleştiriden korkmayın açık olun. Eleştiri her zaman olumsuz şeyler söylenecek anlamına gelmez sizi eleştireni sonuna kadar dinleyin ve söylediklerini biraz düşündükten sonra tepki verin.

Gelecek kaygınız varsa eğer sürekli kafaya takıp kafanızda bir şeyler kuruyorsanız ve geleceğinizden endişe duyuyorsanız ve bu duruma çözüm üretemiyorsanız, bir profesyonelden destek alabilirsiniz.

Çok alıngan biriyseniz eğer bu sizi yürüyen stres yapar o yüzden biri size sıklıkla alıngan olduğunuzu söylüyorsa alınganlık yapmak yerine size söylenen şeyi sorarak onaylayın.

Zaman, zamanın stres üzerinde etkisi çok önemlidir. Zamanınızı iyi kullanın bütün vakitlerinizi değerlendirin eninde sonunda yapacağınız işleri ertlemekten kaçının yetiştiremeyeceğiniz işler üzerine çok düşmeyin yetiştiremeyeceğiniz belli olan işlerde yardım istemekten kaçınmayın.

Benden bu kadar 🙂 Hepinize stressiz günler dilerim 🙂

INSTAGRAM : click

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Spor yapmak çok iyi geliyor gercekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir