Strese İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

strese iyi gelen yiyecekler

Strese İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Stres günümüz koşullarında herkesin hemen her an yaşadığı bir durumdur. İş yerinde yaşanan bir tatsızlık, para sıkıntısı, verilmesi gereken bir karar gibi durumlar stresimizi arttırır. Stresli olduğumuz anlarda ilk hissedilenlerden biri bir şeyler yeme arzusudur.

Aklımıza gelen ilk yiyecekler ise zararlı olanlardır. Stresle hemen her gün burun buruna olduğumuzu göz önünde bulundurursak, zararlı yiyecekler bir süre sonra alışkanlık haline dönüşür. Bu da bazı hastalıkları beraberinde getireceğinin işaretidir.
İnsanların stres altındayken yöneldiği davranışlar araştırıldığında kahve içmeye, öğün atlamaya, fast food yemeye, su içmemeye ve alkol tüketimini arttırmaya olan eğilimleri ortaya çıkmıştır. Ancak bu alışkanlıkları değiştirerek hem sağlıklı yiyeceklere yönelebiliriz hem de strese iyi gelen besinler ile kendimizi sakinleştirebiliriz. Tabi her şeyin başında sağlıklı beslenme olduğu için, zaten düzenli ve sağlıklı bir yaşantınız varsa stresi en az seviye de yaşamış olursunuz ve vücudunuz çok fazla reaksiyon göstermez.

strese ne iyi gelir
strese ne iyi gelir

Sağlıklı Besinler Tüketin

-Yoğurt ve süt ürünleri mutluluk hormonları salgılar ve kişiyi hem sakinleştirir hem rahatlatır.
Çikolata kimsenin hayır diyemeyeceği bir yiyecek. Stresli anlarda bir parça doğal siyah çikolata üzerinizde stres bırakmazken kahkahalarınızın bile sebebi olabilir.
Muz, avokado ve yulaf içeriğindeki besinler ile stres anında yediğinizde ruh halinizi düzenleyen hormonları salgılar.
-Badem, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişleri tükettiğinizde hem zengin besin içeriklerini vücudunuza kazandırmış hem de stresinizi yatıştırmış olursunuz.
Doğal bitki çaylarından papatya, yasemin ve melisa çaylarını tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu çaylar sakinleşmeniz ve rahatlamanız için birebirdir.

strese iyi gelen yiyecekler
strese iyi gelen yiyecekler

-Asitli meyvelerde doğal şeker bulunur ve portakal, mandalina gibi turunçgiller tam bir C vitamini deposudur. Yeterli düzeyde alınan C vitamini stres hormonu olarak bilinen kortizonu normal seviyeye getirir.

Vücudunuza antioksidan depolamaya özen gösterin. Havuç, tatlı patates, ıspanak gibi betakaroten depolarını; turunçgiller, kırmızıbiber, brokoli gibi C vitamini depolarını; badem, avokado, ayçiçeği gibi E vitamini depolarını bol bol tüketmeye çalışın.

Önerilen Yazı
Özel Cilt Maskesi Tarifi

Yapılan bir araştırmada, yeterince magnezyum tüketmemenin kaygılı davranışlara neden olduğu görülmüş. Magnezyum gevşemenizi sağlayan kaygılarınızı en aza indirgeyen bir mineraldir. Yumurta, ıspanak ve pazı gibi yeşillikler ve bakliyatlarda bolca magnezyum vardır.

Strese İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
Fotoğraflar:  delta.ir, finaljustice.in
INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yorum Yap