Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

1

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir? Kadınların önemli bir aksesuarı niteliğinde olan tırnakların kırılması kadınlar için bir kâbus niteliğindedir.

Peki, tırnak kırılması neden olur?

Tıpkı saç kırılmaları gibi tırnak kırılmaları da sağlık sebeplerinden dolayı gerçekleşir. Bu nedenle tırnak kırılmalarını önlemek için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sağlıklı beslenme vücudumuzun diğer organlarını olduğu gibi tırnaklarımızı da besler ve güçlendirir.

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir
Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir

Tırnak kırılmasına genel olarak belirli kalsiyumların eksikliği neden olur. Bu noktada özellikle A ve C vitamini içeren besinleri almamız gerekmektedir. Bununla beraber vücuttaki su eksikliği de tırnakların zayıflık sebebidir. Günde en az 8 bardak su içerek tırnak sağlığımızda katkıda bulunabiliriz.

Fazla uzatılan tırnakların temizlenmediği takdirde kırılması gayet doğaldır. Bu nedenle tırnaklar en az haftada bir kesilmeli ya da törpülenmelidir. Fazla kimyasal kullanılması da tırnakların direncini düşürür. Bu nedenle aseton kullanımı da sınırlı olmalıdır.

Tırnak kırılması nasıl önlenir?

Tırnak kırılmasını önlemek için tırnakları güçlendirmeye yönelik bir yol izlenmeli. Sağlıklı beslenmenin yanında evde yapabileceğiniz bir karışımla tırnaklarınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Bir tas ılık suyun içine bir tatlı kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı tuz, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı sirke koyduktan sonra ellerinizi bu suyun içinde tutabildiğiniz kadar tutun.

Bu uygulamayı düzenli olarak her akşam yapmaya devam ettiğiniz takdirde tırnaklarınız çok güçlendirecektir. Ayrıca ‘Tırnaklarım daha çabuk nasıl uzar?’ sorusunun yanıtını da bu karışımla almış olacaksınız.

Tırnaklarınızı badem yağı ve limon suyu ile ovun. Bu formülün ölçülerini artırıp ayaklarınız için de uygulayabilirsiniz.

Tarif edildiği şekilde yapacağınız uygulamalar sayesinde tırnaklarınız güçlenecek ve kırılmaları önlenmiş olacaktır.

Önerilen Yazı
Fransız Öpücüğü için İpuçları

Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur?

Tırnaklarda birçok hastalık meydana gelir. Bunlardan en önemlileri tırnak mantarları, tırnak batmalar ve tırnak kırılmaları olarak sayılabilir. Tırnaklardaki beyaz lekeler ise tam olarak, hastalık kabul edilemez. Bilimsel olarak lökoniki olarak isimlendirilen bu durum genel olarak hafif bir seyirdir. Nadiren de olsa ciddi durumlara işaret edebilir.

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir? Çoğu kimse tırnaklardaki beyaz lekeleri vitaminsiz kalmakla ilişkilendirir. Oysa bu lekelerin vitamin eksikliği ile ilgisi yoktur. Tırnaklardaki beyaz lekelerin oluşmasındaki ana neden çinko eksikliğidir. Çinko tırnak lekelerinin yanı sıra bağışıklık sistemi zayıflıklarından kaynaklanan hastalıklar, yaraların geç iyileşmesi, sancılı adet, sivilce, büyüme ve gelişme gerilikleri ve kısırlık gibi çeşitli problemlere de yol açmaktadır. Bu nedenle tırnaklardaki beyaz lekeler ciddiye alınarak doktora başvurulmalıdır.

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

https://fosforludusunceler.com/

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.