Tonik Ne İşe Yarar?

Tonik Ne İşe Yarar?

0

Tonik Ne İşe Yarar? Cilt yapısına uygun bir temizleme jeli ile yüz yıkandıktan sonra tonikle silinmelidir. Tonik, cildinizdeki fazla yağı alır ve gözeneklerin küçülmesini sağlar. Tonik nedir ve tonik seçerken nelere dikkat edilmeli birlikte öğrenelim.
Cildimizi yıkadıktan sonra PH dengesi bozulur ve cilt dengeyi kurmak için daha fazla çalışıp yağlanmaya yol açar. Tonik kullanımı ise cildin PH dengesini daha hızlı kurmasına yardımcı olarak yağlanmanın önüne geçer.

tonik ne işe yarar
tonik ne işe yarar

Tonik kullanımı ile beraber cilt gözeneklerinin kapanması ve bu gözeneklerde kir ve yağ birikmesi engellenmiş olur. Bazı toniklerin cildi nemlendirme özelliği bulunmaktadır. Cildin nem tutmansa yardımcı olur. Ciltteki yağ ve kirin temizlenmesini sağlayan tonik, cildinizde tazelik katacaktır.
Sigara, sis ve cildinizde tutunan diğer kimyasal maddelerin cildinizden atılmasını sağlayan tonikler, daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Bu sayede sivilce ve siyah nokta gibi sorunların oluşmasının önüne geçilmiş olup, kırışıklıklar önlenir.

Sivilceler doğru tedavi yöntemleri uygulanmadığı taktirde cilt üzerinde kalıcı izler bırakabilmektedir. Sivilce problemi yaşayan kişilerin ciltleri daha donuk ve sağlıksız görünür. Cilt yapısının daha yağlı olduğu bu durumlarda tonik kullanımı ile fazla yağdan ve ölü deri hücrelerinden kurtulabilirsiniz.
Tonik kullanımı, tonik sonrası cilde uygulanacak olan nemlendiricinin daha iyi etki etmesini sağlayacaktır. Klor ve diğer kimyasalların cildinizden temizlenmesini sağlayacak, fazla yağı alacak ve cildi sıkılaştıracaktır.

Önerilen Yazı
Kuru Ciltler ve Kuru Cilt Bakımı

Tonik Nasıl Kullanılır?

Cildinizi, cilt yapınıza uygun bir temizleyici ile temizleyin.
Bir parça pamuğu tonik ile ıslatıp cildinize dairesel hareketlerle uygulayın. Sık sık pamuğu tazeleyerek üzerinde kir ve yağ kalmamasını sağlayın.
Toniği göz çevresine uygulamaktan kaçının.
Tonik işlemi sonrasında cildinize nemlendirici sürmeyi unutmamalısınız. Yağlı cilt yapısına sahip kişiler yağ içermeyen nemlendiricileri tercih etmelidir.

Doğal Tonik Tarifleri

Sivilceler İçin Tonik Tarifi

yağlı ciltler için maske
Sivilceler İçin Tonik Tarifi

Malzemeler:
Maden suyu (1 şişe)
Limon suyu (1 çay kaşığı)

Hazırlanışı:
Maden suyu ve limonu karıştırıp doğrudan cildinize pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Uygulamak istediğiniz her seferinde karışımı taze olarak yeniden hazırlamalısınız.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Tarifi

yağlı ciltler için tonik
yağlı ciltler için tonik

Malzemeler:
Elma sirkesi (5 ml)
Nane yağı (3 damla)
Lavanta suyu (50 ml)

Hazırlanışı:
Cam kaseye malzemeleri koyun ve karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı cam bire şişeye doldurup sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanabilirsiniz. Pamuk yardımıyla cildinize uygulanabilir ve karışım 15 gün buzdolabında saklanabilir.

Tonik Ne İşe Yarar?
Fotoğraf: innovaocular.com

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap