Trendlerdeki Yazı

Topuk Çatlaklarından Kurtulma Yolları

Topuk Çatlaklarından Kurtulma Yolları Özellikle mevsimsel değişimlerden etkilenen ayak topukları, her mevsim ek bakıma ihtiyaç duyar.

featured

Topuk Çatlaklarından Kurtulma Yolları Özellikle mevsimsel değişimlerden etkilenen ayak topukları, her mevsim ek bakıma ihtiyaç duyar. Kış mevsimlerinde soğuktan çatlayabilecek olan ayak topukları görünüm açısından rahatsızlık duymamıza sebep olur. Kendimizi daha iyi hissedebilmek adına da topuk çatlaklarından kurtulma yollarına başvururuz. Peki bu çatlaklardan kurtulma yolları nelerdir? Ne gibi malzemeler kullanarak topuk çatlaklarını engelleyebiliriz? Gelin birlikte bakalım.

Tüm gün yükümüzü taşıyan ayak topuklarımızın bakımlarını ihmal etmemek gerekmekte. İhmal dahilinde de çatlakların daha fazla artması ve kanamaların görülmesi mümkün hale gelmektedir. Bu gibi durumlardan kurtulabilmek için özellikle topukların yoğun bir şekilde nemlendirilmesi gerekiyor. Vücuttaki nem kaybından dolayı cildimizde çatlaklar görülmektedir. Vazelin gibi losyonlar ile birlikte topuklara ihtiyacı olan nemi kazandırmak olanaklı hale gelmekte. Aynı şekilde ayak kremleri de ek olarak tercih edilebilir.

Topuk Çatlaklarından Kurtulma Yolları
Topuk Çatlaklarından Kurtulma Yolları

Topuk çatlaklarından kurtulma yollarından

bir diğeri de kış mevsimlerinde ayakların fazla soğuğa maruz kalmasını engellemek olmalıdır. Ayaklarınıza vazelin sürdükten sonra bir çorap giyebilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce uygulayacağınız bu tarif sayesinde, sabahları yumuşacık ayak topuklarına sahip olabilirsiniz.

Ayak bakımını ihmal etmek topukların çatlamasına sebebiyet veriyor. Ilık bir su içerisine yaklaşık bir çay kaşığı tuz karıştırıp 20 dakika boyunca ayaklarınızı bu suda bekletirseniz, gerekli bakımın uygulanmasını da sağlayabilirsiniz. Ardından yumuşayan ayak topuklarını ponza taşı ile ovarak ölü derinin topuklarınızdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Kimi zaman ölü derilerin ayaktan atılmaması durumunda da topuk çatlamalarının meydana gelebileceğini söyleyebiliriz. Bunların ardından besleyici yağlar da topuk kısımlarına sürülebilecektir. Özellikle kış mevsimlerinde mükemmel bir rahatlatıcı vazifesini görecek bu tarif sayesinde, ayaklarınızın daha bakımlı görünmesini de sağlayabileceksiniz. Yine yağ sürdükten sonra temiz çorap giyerseniz, terlemenin artmasına ve nemin topuk çevresine yayılmasına imkan tanıyabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Muhteşem Kirpiklere Sahip Olmanın Yolları

Bunların yanı sıra topuk çatlaklarından kurtulma yolları içerisinde beslenme ve su tüketimi çok büyük bir öneme sahiptir. Cildin nemlenmesi adına beslenme ve su tüketimi nasıl önem gösterilmesi gereken noktalarsa, topuk çatlaklarında da aynı durumlar geçerlidir. Sebze ve meyvelerden alınabilecek olan su, günlük tüketilmesi gereken su miktarı ile birleşince vücuttaki kurumalar ve topuk çatlakları da engellenebilecektir.

INSTAGRAM CLİCK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap