Türk Kahvesi Cilde İyi Gelir mi?

Türk Kahvesi Cilde İyi Gelir mi?

0

Türk Kahvesi Cilde İyi Gelir Mi? Türk kahvesini içecek olarak çok sık tüketiriz. Türk kahvesinin kültürümüzde çok önemli bir yeri vardır. Türk kahvesinin lezzetli olması ve vücuda yararlarının bulunmasının yanında, cilde de birçok faydası bulunmaktadır.

Türk Kahvesi Cilde İyi Gelir mi
Türk Kahvesi Cilde İyi Gelir mi

Türk kahvesinin cilde faydaları nelerdir?

Türk kahvesinin içeriğinde kafein bulunmaktadır. Kafeinin iltihap giderici özelliği mevcuttur. Kafeinin iltihap giderici etkisinden dolayı ciltte oluşan problemlerin tedavisinde de, kullanılan kremlerin içeriğinde  bulunur. Türk kahvesi cildi temizler, kan dolaşımını hızlandırır ve cilt yüzeyinde toparlanan kirlerden cildi temizler. Bunların yanında selülit tedavisinde de Türk kahvesinin etkisi çok büyüktür. Selülitli bölgeye kese ile Türk kahvesinin düzenli kullanımında hızlı sonuç alınabilmektedir. Alerjik bünyelerin tedavisinde de kafein içerikli kremlerden kullanılmaktadır. Türk kahvesini cildinize tek başına kullanabileceğiniz gibi çeşitli karışımlar hazırlayarak da kullanabilirsiniz.

Türk Kahvesi Maskesi

Türk kahvesini içmeyi tercih ettiğiniz şekilde hazırlayıp içiniz. İçtikten sonra fincanın dibinde kalan telveyi bir çay tabağına alınız. Telvenin içine birkaç damla zeytinyağı ekleyiniz ve iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayınız. 10 dakika kadar yüzünüzde bekletiniz. Sonrasında bol su ile yüzünüzden durulayın. Maskeyi uyguladıktan sonra cildinizin canlandığını, temizlendiğini hissedeceksiniz. Bu uygulama cildinizde peeling etkisi yaratacaktır. Bu karışımı düzenli kullandığınız taktirde cildinizdeki ölü deriyi atmanıza, siyah nokta oluşumunu engellemenize ve özellikle kuru sert ve cansız bir yüze sahipseniz cildinizin canlanıp yüzünüze renk gelmesine yardımcı olacaktır.

Türk Kahvesi Maskesi için gerekli malzemeler;

Toz Türk Kahvesi
Kakao
Tam yağlı doğal süt

Hazırlanması ve Uygulaması

Cam bir kâseye 4 yemek kaşığı toz Türk kahvesi ve 4 yemek kaşığı kakaoyu koyunuz iyice karıştırınız. 8 yemek kaşığı sütü üzerine yavaş yavaş karıştırarak ekleyiniz. Cildiniz eğer yağlı ise 1 yemek kaşığı limon suyu, kuru bir cilt tipine sahipseniz 2 yemek kaşığı bal ekleyerek kullanabilirsiniz. Malzemeleri karıştırdıktan sonra eğer maskenin cildinizde nemlendirici etki yaratmasını istiyorsanız süt yerine bir yumurta akı ya da 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz.
Maskeyi kullanacağınız kadar hazırlamaya dikkat ediniz. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi iyice temizleyiniz. Cildinize eşit bir şekilde uygulayınız ve iyice yediriniz. 15-20 dakika kadar maske yüzünüzde kuruyana kadar bekleyiniz. Süre dolduktan sonra maskeyi yüzünüzden ılık su ile masaj yaparak yavaş yavaş durulayınız. Maskeyi yüzünüzden arındırdıktan sonra bir nemlendirici ile yüzünüzü iyice nemlendirmeyi unutmayınız.

Önerilen Yazı
Kırmızı Kil Nedir? Kırmızı Kilin Yararları Nedir?

Dikkat Etmeniz Gerekenler

-Maskeyi haftada bir kez cildinize uygulamanız uygundur. Cildiniz hassas bir yapıya sahipse uygulamayı 10-15 günde bir şeklinde ayarlayabilirsiniz
-Her uygulamada maskeyi tek kullanımlık hazırlamalısınız, maskenin taze olması gerekmektedir.
-Maskeyi cildinize uyguladıktan sonra güneşe çıkmamalısınız. Bu sebeple maskeyi cildinize akşam uyumadan önce uygulamanız tavsiye edilir.
-Dışarı çıkmak zorunda kaldığınız durumlarda ise mutlaka cildinize güneş koruyucu faktörlü güneş kremleri sürmelisiniz.
-Türk Kahvesi Maskesini evde kolay bir şekilde az malzemeyle hazırlayıp rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Böylece cildinize kimyasal içermeyen doğal bir maske uygulamış olursunuz.
-Düzenli uygulama ile kısa zamanda cildiniz de belirgin değişiklikler göreceksiniz. Bir süre kullandıktan sonra kullanım aralığınızı uzatabilirsiniz.

Türk Kahvesi Cilde İyi Gelir mi?
Fotoğraf: Polina Kovaleva adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap