TürkAkım Nedir?

TürkAkım Nedir?

TürkAkım Nedir?

TürkAkım Nedir? TürkAkım Rusya’daki Doğalgaz rezevlerini direkt olarak Türkiyenin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayarak Avrupa için güvenli bir kaynak sağlıyor. İki kilometreyi aşan derinlikte inşa edilen 81 santimetre çapındaki ilk boru hattı sistemi olan TürkAkım, sektörün teknik sınırlarını daha da ileriye taşıyor. Açık deniz boru hatları, her biri 12 metre uzunluğunda binlerce borudan oluşuyor.

Güzergah olarak Rusya’nın Anapa kıyısından başlayıp Karadeniz altından 930 kilometre ilerleyerek Trakya kıyıköy beldesine ulaşıyor. Kıyıköy’deki alım terminalinden sonra  karada ki iki yeraltı boru hattından biri Lüleburgaz’da Türkiye’nin mevcut doğalgaz şebekesine bağlanacak. Diğer boru hattı ise Türkiye – Avrupa sınırına ulaşıp burada sona erecek.

TürkAkım Nedir?
TürkAkım Nedir?

TürkAkım Projesinin Faydaları Nelerdir?

TürkAkım projesi Avrupa’ya yapılacak olan enerji akışının güvenliğini sağlayacaktır. Aynı zamanda  inşaat için aktarılacak kaynaklar sayesinde  Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunacaktır. Trakya bölgesinde bulunan kıyıköyün gelişimine yapılacak yatırımlar sonucunda faydası olacaktır.

TürkAkım Projesi Ne Zaman Faaliyete Geçecek?

Türk akımı projesini ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 1 Aralık 2014 tarihindeki Türkiye ziyaretinde duyurmuştu. Putin ziyareti sırasında sürpriz bir açıklama yaparak Rus gazını Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak Güney Akım Projesinden vazgeçtiklerini, onun yerine Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak yeni bir hat inşa edileceğini söylemişti. Almanya’nın ardından ikinci büyük pazar olan Türkiye, İtalya’yı da geçti. Şu anda iki ülke arasında boru hatlarında kullanım oranı yüzde 90’a ulaştı

Deniz kısmı inşaatı tamamlanan TürkAkım projesi kıyıda terminal İnşaatının ise Yüzde 90′ lik kısmı tamamlanmış bulunuyor. Karadaki boru hatlarında İse İnşaat devam ediyor. Yıl sonuna kadar bitmesi planlanan TürkAkım projesinde Batı Hattından aldığımız doğal gazı artık TürkAkım üzerinden alabileceğiz.

Hattın, yatırım maliyeti de belli oldu. Deniz geçişinin maliyeti yaklaşık 18 milyar dolar, kara geçişinin maliyeti de yaklaşık 1 milyar dolar düzeyinde hesaplanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kamp Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Çalınan instagram Hesabını Geri Almak

TürkAkım Hattından Ne Kadar Gaz Gidecek?

Boru hattının planlanan tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküp. Türkiye’nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğalgaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa’ya ihraç edilmesi düşünülüyor.

Yeni INSTAGRAM adresimiz instagram.com/fosforluhanm !

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir