Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar
Trendlerdeki Yazı

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar Kullandığımız ürünlerin içeriklerine dikkat etmeden, makyaj temizliğimize özen göstermeden geçirdiğimiz...

1
0

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar Kullandığımız ürünlerin içeriklerine dikkat etmeden, makyaj temizliğimize özen göstermeden geçirdiğimiz her gün cildimizde hasarlara neden oluyoruz. Bunların yanında bilinçsiz temizleme işlemleri de cildimizi oldukça yıpratıyor ve cildimizde istediğimiz etkiyi bir türlü almıyoruz. Yüzümüzü temizlerken yaptığımız yanlışlara hep beraber bakalım.

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar
Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar

Yüz Temizliğinde Yapılan 8 Hata

1- Yüzümüzü günde 2 kereden fazla yıkamak yanlıştır. Sabah uyanınca ve akşam yatmadan önce olmak üzere 2 kere yıkamak yeterlidir. Cildi fazla yıkamak, doğal nem dengesinin bozulmasına, cildin kurumasına ve yıpranmasına neden olur.
2- Sabah kalktığımızda yüzümüzü sadece su ile yıkamak yanlıştır. Yüzümüzü cilt tipine uygun arındırıcı bir yüz temizleyicisi ile yıkamalıyız.
3- Yüzümüzü yıkadıktan sonra havlu kullanmakta yapılan yanlışlardandır. Yüz içinde olsa el içinde olsa havlu kullanmak pek de hijyenik değildir. Çünkü havlu nemli olduğundan ve gün boyu nemli durduğundan tam bir bakteri yuvasıdır. Yüzümüzü yıkadıktan sonra havlu kullanmak yerine havlu peçete kullanmalıyız. Havlu peçeteyi bir kere kullanır çöpe atarız ama havluyu defalarca kullanırız. Yine de havlu kullanmaktan vazgeçemiyorsanız kendinize ait bir havlunuz olsun. Havlunuzu bir başkası ile asla paylaşmayın. Her gün veya iki günde bir mutlaka değiştirin ve bu süre içerisinde kuru kalmasına özen gösterin.
4- Yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra nemlendirici sürmek, nemlendiricinin daha çabuk cildinize nüfuz etmesini sağlayacaktır.

5- Elleri yıkamadan yüzü yıkamak yanlıştır.

Ellerimiz en çok bakteri taşıyan organımızdır. Ellerimizi yıkamadan direk yüzümüzü yıkamaya başlarsak yüzümüzü tam olarak temizlemiş olmayız.
6- Akşam uyumadan önce yüzümüzü yıkamadan yatağa girmek yanlıştır. Tüm gün cildimizde yağ, kir birikir. Yüzümüzü yıkamadığımız da ise bu yağ ve kirler sivilce oluşumunu tetikler. Cildimizin dengesi bozulur ve sebum kalitesi azalır.

Önerilen Yazı
Sağlıklı Saçlar İçin 10 Öneri

7- Yüzü sabun ile yıkamak yanlıştır. Sabun sürekli elimizi değdiğimiz bir madde olduğu için üzerinde bakterileri barındırır. O yüzden yüzümüze sürmek için çok sağlıklı bir madde olduğu söylenemez. Yine de sabun kullanmakta ısrarcıysanız, sabunu her kullandığınızda su ile yüzeyini temizlemeli, kuruyana kadar hava alan bir yerde bekletmeli sonra ise kapalı bir kutu içinde saklamalısınız. Bir sabunu sadece bir kişi kullanmalı. Bu noktalara dikkat etmelisiniz..
8- Yüzü toniklemek doğru fakat cilt tipine uygun olmayan bir tonik ile toniklemek yanlıştır. Her gün yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizi, cilt tipinize uygun bir tonik ile tonikleyebilirsiniz.

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar
Fotoğraflar: Ivan Samkov adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı
INSTAGRAM CLİCK

Yazar Hakkında

Yorum Yap