Yeni INSTAGRAM adresimiz instagram.com/fosforluhanm !

Dizi Önerisi – Orphan Black – The Haunting of Hill House – Tepedeki Ev

Sponsorlu Bağlantı

ORPHAN BLACK

Sponsorlu Bağlantı

İMBD: 8,3

Türü: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Gerilim

Oyuncular:  Tatiana MaslanyDylan BruceJordan GavarisMaria Doyle KennedyKristian BruunKevin Hanchard

Yayın tarihi: 2013-2017

Düzensiz bir hayata sahip olan, uyuşturucu satarak para kazanan Sarah artık, kendi üvey annesinin baktığı, küçük kızıyla ile yeni bir başlangıç yaparak düzenli bir hayat kurmak istemektedir. Belalı sevgilisinden çaldığı uyuşturucuyu satarak toplu para kazanmak isteyen Sarah yola çıktığında metro istasyonunda bir kadının intiharına tanık olur ve bu kadın kendisine oldukça benzemektedir. Sarah ne yapacağını bilemez ve intihar eden kadının çantasını alarak oradan uzaklaşır.

Bir yetimhaneden alınarak koruyucu aile tarafından büyütülen ve hiç ailesiyle tanışmamış olan Sarah, intihar eden Beth ile benzerliğini sorgulamak istemez ama ikiz oldukları barizdir. Tek amacı herkesten uzakta kızıyla yeni bir hayata başlamaktır. Çantasını aldığı kadının kimliğini alarak onun kılığına bürünür ve hesabındaki parayı almak için uğraşır. İşler planladığı gibi gitmez ve sarpa sarmaya başlar.

Beth’in içinde bulunmuş olduğu hayat, onu durduk yere intihara götürmemiştir ve bu sorunlar Sarah’a da bulaşmış durumdadır. Tek ikizinin Beth olmadığını fark etmesi kendisine tıpatıp benzeyen birkaç kişiyle karşılaşması sonucunda büyük bir klon grubuna dahil olduğunu öğrenir.. Bu klonların kaç tane olduğu ve kimler tarafından üretildiği hakkında bilgi sahibi değildir.

Konusu itibari ile oldukça sürükleyici bölümlere sahip olan bu dizi çok karmaşık bir oyuncu kadrosuna da sahip değildir. Tatiana Maslany’nin oyunculuğu her bölümde hayranlık uyandıran türde. Birçok karakteri kendisi canlandırıyor ve o karakterlerin gerçekten farklı kişilikler olduğunu hareketleriyle aksanlarıyla bile hissettiriyor. Hatta bir süre keşke bu karakterlerin hepsi gerçekte de var olsaydı diye üzüldüğüm bir dönem olmuştu. İzlemenizi tavsiye edebileceğim sıkmayan ve çok da uzun olmayan – her sezon 10 bölüm- bir dizi.

İyi seyiler dilerim..

The Haunting of Hill House – Tepedeki Ev

İMBD: 8,7

Türü: Dram, Korku

Oyuncular:   Michiel Huisman, Carla Gugino, Timothy Hutton, Elizabeth Reaser, Oliver Jackson-Cohen, Henry Thomas, Kate Siegel, Victoria Pedretti, Lulu Wilson, McKenna Grace, Paxton Singleton, Violet McGraw, Julian Hilliard

Yayın tarihi: 2018

The Haunting of Hill House – Tepedeki Ev

1992 yazında, Hugh ve Olivia Crain işleri gereği evleri restore edip satışa çıkarıyorlar. Bu süre zarfında ailecek yaşamak için çocukları Steven, Shirley, Theodora, Luke ve Eleanor ile Hill House’a (tepedeki ev) taşınırlar. Ancak, restorasyonda çıkan sorunlar ve planlanmayan bazı onarımlar nedeniyle, Hill House‘ta beklediklerinden daha uzun süre yaşamak zorunda kalırlar.

The Haunting of Hill House – Tepedeki Ev

Evde kaldıkları süre boyunca, günden güne artan paranormal olaylarla yüzleşirler. Bu paranormal olayları genelde çocuklar yaşarlar ve ebeveynlerine anlatmaya çalışırlar fakat başarılı olamazlar. Ev tabi ki orada yaşayan halk arasında perili ev diye bilinir ve tahmin edersiniz ki birkaç katlı büyük evdir her korku filminde olduğu gibi. Diziyi kesinlikle klasik bir ¨perili ev¨ hikayesi olarak düşünmemelisiniz. Korku öğeleri, aile dramı, psikolojik çözümleriyle dizinin kalitesi kendini belli ediyor en başından. Film bu beş kardeş üzerinden dönüyor. Bir geçmişe dönüp tepedeki ev de yaşadıklarını anıları birde yirmi altı yıl sonra birbirleriyle ayrılan hayatlarını gösteriyor. Çocukluklarında yaşadıkları bu paranormal olaylar kardeşler için birer travmadır. Evde yaşadıkları bu olaylar en sonunda trajik bir kayba yol açar ve evden apar topar taşınırlar.

The Haunting of Hill House – Tepedeki Ev

Yirmi altı yıl sonra, Crain kardeşler ve babaları bu trajediden sonra ilk kez bir araya gelir ve Hill House‘daki zamanlarının her birini nasıl etkiledikleriyle yüzleşmek zorunda kalır. Küçük çocukların harika oyunculuğu, çekimlerin profesyonelliği izlerken farkında olmadığınız küçük detayların olması filmi üst sıralara taşıdı benim listemde.

The Haunting of Hill House – Tepedeki Ev

Tam kararında bir korku gerilim var filmde ne aşırı korkunçtu ne de hiç korkunç değildi denecek kadar sıradandı. Tabi mini dizi kategorisine giriyor olması benim açımdan cezbediciydi. Uzun uzadıya bir diziye bağlanmak istemiyorsanız ve tabi korku gerilim türünden de hoşlanıyorsanız bu dizi size göre. Listenize eklemenizi önerir ve iyi seyirler dilerimm!


Yorum yapmayı unutmayın lütfen..

Sponsorlu Bağlantı