Güzelliğin Suç Üzerindeki Etkisi

100-Humans

Güzelliğin Suç Üzerindeki Etkisi Güzellik , insanlığın yüzyıllardır cevabını aradığı basit sorulardan biri midir sadece ? Neye güzel deriz? Tatlı olana mı? Farklı olana mı? Doğal olana mı? Yoksa renkli olana mı? Güzellik suçlu olmaya engel midir? Her güzel masum mudur? Çirkin olmak suçlu olmakla eşdeğer midir? Ten renklerimiz işlediğimiz suçları gizleyebilir mi? İşte yüzyıllardır insanlık bu sorulara cevap aramakla , araştırmalar yapmakla meşgul

Güzelliğin Suç Üzerindeki Etkisi
Güzelliğin Suç Üzerindeki Etkisi

 Felsefi açıdan güzelliğe pek bir tanım yapamıyor olsakta; bilinçaltımız kararını çoktan vermiş durumda . Güzellik güven duygumuzu etkilemekte .Güzellik algımız , bizim düşündüğümüzden daha da ötesinde karar mekanizmamızı yönetecek kadar bizi etkilemekte.  Yani bi’ yalancıya sırf güzel olduğu için inanabilir, genel güzellik kurallarına uymayan birine de güvenmeyebiliriz.

Peki bir de şöyle düşünelim bir  suçlunun ceza almasını güzelliği nasıl etkiler?

100 Humans ; insanı , insana insanla anlatan 8 bölümlük bir araştırma programıdır . Bu programda 100 insanı bir araya getirerek  her bölüm insan davranışlarını farklı konularda ele alan ve yapılan araştırmaların sonucuna göre davranış psikolojisine yönelik genel bir kanıya varan mini dizidir   İşte o bölümlerden birinde insan güzelliğinin kararlarımız üzerindeki etkisini  incelemek için bu 100 insanı iki gruba ayırıp her iki gruba da aynı soruları farklı fotoğraflar ile  soran uzmanlar ,öncelikle ilk gruba genel güzellik kurallarına uyan bir kadının fotoğrafını  gösterip sıcak bir yaz günü bebeğini arabada unutarak ölmesine neden olduğu söylenmektedir  ve uzmanlar , bu grubun  bir karara varmalarını istemektedir.

Bu karar , fotoğraftaki kadına  vermeleri gereken ceza yılıdır. İkinci gruba da aynı uygulama genel güzellik kurallarına uymayan bir kadının fotoğrafı gösterilerek yapılmıştır ve sonuçlar şaşırtıcı bir şekilde  güzelliğin suçlu olma oranını etkilediğini açıkça göstermiştir çünkü birinci grup ikinci gruba göre daha az ceza vermiş üstelik kadına acımışlardır . Uzmanlar aynı şekilde birkaç soru daha sormuş olsa da sonuç değişmemektedir . Peki nasıl oluyor da aynı suçları işleyen bu insanlardan biri diğerine göre daha az ceza almakta.

Cevabı yine insanın bilinçaltında gizli olan yakınlık bağında , yani önemli olan karşımızdaki insanın ne kadar güzel olduğundan ziyade bize ne kadar tanıdık geliyor oluşu… Güzellik ile tanıdıklık arasındaki bu tuhaf bağlantıyı incelemek üzerine yine aynı uzmanlar bu seferde 8 farklı kadının fotoğraflarını 100 insana göstererek insanların bu 8 kadın arasında en güzeli seçmeleri istendi 4 numaralı kadına 11 saniye diğer kadınlara 3 saniye bakan insanların büyük bir çoğunluğu 4 numaralı kadının daha güzel olduğunu söyleyerek aslında güzellik kavramının aşinalık ile bir ilgisi olduğunu kanıtlamış oldular.

Önerilen Yazı
Dizi Önerisi: SENSE8

Şimdi bugüne kadar aldığımız ürünleri bir düşünelim gerçekten ihtiyacımız olduğu için mi o ürünleri aldık ? En güvenilir markanın o olduğunun kanıtı nedir ? O markadan daha ucuz olan pek çok marka varken bize onu çekici kılan nedir ?

Güzellik ve aşinalık

markaların en büyük pazarlama tekniği olmasının nedeni insanların reklamı en çok izlenen markanın daha güvenilir, daha sağlıklı olduğunu düşünmesidir . Siz evinizde koltuğunuza oturmuş en sevdiğiniz diziyi izlerken arada verilen reklamlar aslında siz farkında olmasanız da bilinçaltınız tarafından yarınki alışveriş listenizi oluşturmakta üstelik o reklamda geçen markasıyla beraber alacağınız o üründen belki daha evinizde bitmemiş ya da kullanmadığınız pek çok ürünü varken bilinçaltımız bizim bildiğimizin çok daha ötesinde bizi yönetmekte..

– GAMZENUR AYDIN
INSTAGRAM : click

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap