Leonardo da Vinci.. – Hikaye Oku

Leonardo da Vinci.. – Hikaye Oku

1

Leonardo da Vinci.. – Hikaye Oku Filozof, mühendis, mimar, ressam, astronom, matematikçi, müzisyen, heykeltıraş, jeolog, botanist, yazar… Çok yönlü zekası, eserleri ve mükemmeliyetçi çalışma prensipleriyle şüphesiz tarihin en ilham verici kişilerinden. 

Leonardo da Vinci.. - Hikaye Oku
Leonardo da Vinci.. – Hikaye Oku

Da Vinci yavaş çalışan bir ressamdı ve bu yüzden bir çok eseri yarıda kaldı. Tabi bu eserler en az diğerleri kadar değerli. Floransa’da Uffizi Galerisi ya da Paris’te Louvre Müzesi yarım kalan Leonardo da Vinci eserlerine rastlayabilirsiniz. (Mona Lisa’nın yalnızca dudakları 10 yıl sürdü…)

Gökyüzünün niçin mavi olduğunu açıklayan dahi, bir eliyle resim yaparken diğeriyle de tersten yazı yazabiliyordu. 
İlginçtir ki Mona Lisa tablosunu 77×55 boyutundaki haliyle biliyoruz halbuki eserin sağında ve de solunda bulunan sütunlar kesilmiştir bu yüzden aslında Lisa terasta poz veriyordur. 

Kadının kimliği de büyük bir sırdır.

Bir varsayım göre Floransalı Francesco di Bartolommeo di Zanobi Del Giocondo’nun eşi Lisa Di Antonio Maria Di Noldo Gherardini’ dir. Leo, sipariş alır ve 1503 senesinde esere başlar. Eser için poz veren Lisa, o yıl 24 yaşındadır. Leo 4 yılın sonunda floransa’dan kaçar ve resmi yanında götürür. Bir varsayıma göre Leo tabloyu tamamlayamadığı için başka varsayım ise tabloyu çok beğendiği ve bu yüzden vermek istemediğidir.Hayat boyu tabloyu çantasında taşımıştır. Ki bu da 2. İhtimali oldukça güçlendiriyor. 

The Last Supper yani Son Akşam Yemeği… Da Vinci bu freskte İsa’nın “aranızdan birisi bana ihanet etti” dediği anda masadakilerin verdiği tepkilerin yüz ifadelerine yansımalarını aktarmıştır.

Eserde İsa’nın yanında Magdalalı Meryem vardır. Ve aralarında ki boşluk bize bir “V” harfi verir. KUTSAL KASE! Paganların kadın sembolu. İsa ve ona ihanet eden Yahuda için aylarca Milano’da model aradı. İsa için buldu. Fakat Yahuda için bulamadı. Yıllar sonra bir mahkum Yahuda modeli için seçildi. Resim bitince bir gerçek ortaya çıktı. Mahkum koşarak Leo’ya gitti. “Beni tanıdınız mı, ben bu resimde İsa için modellik yaptım”

Yani resimde hain de İsa da aynı yüze sahiptir.

Teşekkürler Leo! 

-Alıntı
Leonardo da Vinci.. – Hikaye Oku
Yeni INSTAGRAM adresimiz instagram.com/fosforluhanm !

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bu adamı seviyorum❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.