Donkey Xote: Friv İnceleme

İspanyol animatörlerin bahar eseri - Eşek Xote - dünyaya, üzgün görüntünün ünlü şövalyesi ve sadık hizmetkarı Sancho Panza'nın maceralarının alternatif bir hikayesini anlattı. Doğru, kasetin ana karakteri yel değirmenlerine karşı savaşçılardan biri değil, edebi kaynakta haksız yere ilgiden mahrum bırakılan sadık eşek Rusio'ydu. Sonra yazarlar hemen intihal yapmakla suçlandılar, "Shrek" ten başka bir yıldız artiodactyl'e parmağını dürttüler ve kasetin yaratıcıları sakince cevapladı - "evet, gerçekten kulaklı hayvan fikrini Dreamworks yaratımından ödünç aldık." Friv5Online'ten geliştiriciler, kasetin bilgisayara uyarlanmasından sorumlu olan, aksine, çapraz konsol platformunun yaratıcılarının, başrolde yeşil bir canavarla kendi yollarına giden örneğini takip etmedi. Geliştiricinin geçişinin son noktası , orijinal adındaki tercüme edilemeyen kelime oyunundan ötürü bu kadar basit bir şekilde " Novy Disk " olarak adlandırılan çocukların eğlencesi "Don Kişot" idi.

Oyun açısından, oyun iki tür eğlence sunuyor - şövalye turnuvaları ve atari ekleri. Toplamda, 5'i at sırtındaki savaşlarla ve geri kalan 7'si ise şehir konumlarında monoton dolaşan 12 seviyenin üstesinden gelmeniz gerekecek. Demir zırhlı atlıların savaşları basit mini oyunlar şeklinde yapılıyor, bu da takıntılı bir şekilde belirli zamanlarda gerekli tuşlara basmanızı sağlıyor. Parmak gerekli düğmeye zamanında vurursa, kahraman yapay zeka tarafından kontrol edilen bir rakiple mücadeleden galip çıkar, aksi takdirde her şeye yeniden başlamak zorunda kalır. Başrol oyuncusu "turnuva merdiveninde" yukarı çıktıkça verilen kombinasyonların süresi ve sayısı artar. Bununla birlikte, önerilen eylem dizileri sanal şövalyelerin gücünün dışındaysa,

Sancho ve Rusio kraliyet yarışmasına davet edilen konuklar arasında değiller, bu yüzden çok daha sıradan şeyler yapmak zorundalar - düşmanları yenmek, tüccarlardan değerli eşyalarını takas etmek ve en karmaşık labirentlerde bile çıkış yollarını bulmak. Aslında bu üç görev, hikaye kampanyasının kalıntılarında tatlı çift tarafından çözülecek.

Karakterler arasındaki yetkiler çok sıkı bir şekilde tanımlanmıştır. Eşek tüm kirli işleri yaparken Pansa tek başına önemli şeyleri yapar. Seviyeler arasında hareket etmek aynı düzeni izler. Uzun kulaklı protégé, sahibi için çeşitli platformları indirir, küçük tavukları kovalar ve mikroskobik yarıklardan insanların erişemeyeceği yerlere sızar. Bununla birlikte Sancho, daha fazla geçişi engelleyen, ustalıkla kolları kullanan ve yerel seyyar satıcılarla samimi konuşmalar yapan kapılar açar. Doğru, tüccarlar Quixote'un emriyle iletişim kurmaya ve ölümsüz muhafızlar şeklinde önüne engeller koymaya istekli değiller. Böyle durumlarda Rusio kurtarmaya gelir: toynaklarıyla, büyük miktarlarda büyüyen karpuzları, kara kuvvetlerine çarptıktan sonra muhafızlara yönlendirir. " daha aşağıya inmek için, piyasa çalışanı için belirli bir küçük şey almanız gerekir, bu da başka bir satıcı tarafından tutulur ve yine üçüncü bir kişinin elindeki bir ürün karşılığında geri verir. tüccar. Hiyerarşi, başka türlü değil. Bazen, istenen "yapıyı" elde etmek için birden fazla labirentin üstesinden gelmeniz gerekir. Burada, ilk dakikalarda zaten sıkılmayı başardıkları aynı tür manipülasyonlar olan bir yığın kapalı kapılar, alçalan platformlar ve kaldıraçlar şeklinde sunulurlar. daha aşağıya inmek için, piyasa çalışanı için belirli bir küçük şey almanız gerekir, bu da başka bir satıcı tarafından tutulur ve yine üçüncü bir kişinin elindeki bir ürün karşılığında geri verir. tüccar. Hiyerarşi, başka türlü değil. Bazen, istenen "yapıyı" elde etmek için birden fazla labirentin üstesinden gelmeniz gerekir. Burada, ilk dakikalarda sıkılmayı başardıkları aynı tür manipülasyonlar olan bir yığın kapalı kapılar, alçalan platformlar ve kollar şeklinde sunulurlar.

Oyunun grafiklerinden "korkunç", "ifadesiz" ve "soluk" sıfatlarını kullanmadan konuşmak imkansız. Geliştiriciler iki boyutlu bir resim uygulamış olsalardı çok daha iyi olurdu - görünüşe göre 3B nesnelerle nasıl çalışılacağını asla öğrenmemişlerdi. Ekranda gerçekleşen üç boyutlu ucubelerin geçit töreni için başka bir açıklama yok. Film müziğiyle ilgili durum daha az üzücü değil. Tam teşekküllü bir müzik eşliği olarak sürekli olarak hoparlörlerden gelen bir melodiyi adlandırmak zor olsa da. Tüm bu karmaşadaki tek ışık noktası, seviyeler arasındaki aralıklarla gösterilen, projenin temelini oluşturan animasyon kasetinin ara sahneleridir.

***

Donkey Xote, yetişkinler veya çocuklar için uygun değildir. Öncelikle çok genç oyuncuları hedefleyen oyun, korkutucu bir resimle çocukları ve ebeveynlerini tek hücreli bir oyunla korkutacak. Bir Friv5Onlin kreasyonu satın almak yerine, sinemaya bir aile gezisine para harcamak daha iyidir - İspanyol animatörler bunu çok daha iyi yaptı.

Artıları: film ekleri.
Eksileri: sıkıcı, aptal, çirkin.